Между 7 и 9 септември в София Child to Child-Великобритания проведе семинар, посветен на проект за изграждане на капацитета за прилагане на Шестте принципа на Фондация ОУК, в който Национална мрежа за децата участва като партньор.
Проектът се стреми да въведе план за организационно развитие, основан на правата на децата в работата на всяка една от шейсетте партньорски организации от Източна Европа и Източна Африка.
Целта е във всеки план да бъдат вплетени Шестте принципа на Фондация ОУК – „Работа, основана на правата на децата“, „Детско участие“, „В най-добрия интерес на детето“, „Недискриминация“, „Не причинявай вреда“ и „Работа, основана на силните страни.”
Семинарът беше фокусиран върху напредъка на първата фаза в изпълнението на плановете за организационно развитие като водещите експерти дадоха пространство за интензивен обмен между партньорските организации от Източна Европа, сред които имаше представители от Латвия, Полша, Молдова и България.
Маруся Цветкова и Диляна Славкова от Секретариата на Национална мрежа за децата участваха в два отделни панела, които включваха интерактивни методи за генериране на идеи и интензивна работа в групи.
Работата на първия панел постави акцент върху изграждането на капацитет при прилагането на Шестте принципа в плана за организационно развитие, докато участниците във втората работна група дискутираха прилагането на принципа за „Детско участие.”
Сред останалите български организации, участвали в семинара, бяха фондация „Лале,” Институт по социални дейности и практики (ИСДП), Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, асоциация „Родители,” Център за безопасен интернет и други.
Един от най-ценните резултати от семинара беше, че чрез съвместната си работа участниците имаха възможност да идентифицират ключови предизвикателства при прилагане на Шестте принципа и съответно да предложат решения за справянето с тях.
Липсата на достатъчно осведоменост за важността от прилагането на принципите от страна на широката общественост и НПО сектора беше чест повод за дискусии. В резултат на това, участниците изработиха списък с мерки, които да се справят с този дефицит. Те наблегнаха върху нуждата от промяна на общественото мнение чрез кампании, работа с управителните съвети и залагане на Шестте принципа във всички стратегически документи на организациите.
Партньорите адресираха и липсата на достатъчно опит и ресурси за стратегическото прилагане на Шестте принципа, което също би могло да се отдаде на непознаване на практиката в страните от Източна Европа. В тази връзка, водещите на събитието представиха онлайн платформа за обмен на ресурси, където всеки може да допринася с добри практики от опита си, както и с документи, които могат да бъдат приложени в политиките на останалите партньори. По този начин ресурсите на всички организации се обединяват с цел повишаване на капацитета на всяка една от тях.
Снимка: photl.com/bhutros-Iac