На 17 юни 2015 г. Фондация Лале организира в Народното събрание специално събитие по повод представяне на изложба, част от националната кампания „Да бъдеш баща“, целяща да фокусира вниманието на обществото върху значимостта на бащината роля за пълноценното развитие на детето.
Национална мрежа за децата е партньор на инициативата.
По време на откриването на експозицията, Дани Колева, програмен директор на Мрежата за децата в свое изказване постави акцент върху ролята на партньорството и работата в общност като част от усилията за постигане на общи цели и постигане най-добри резултати. Освен благодарности към организаторите от фондация „Лале“, координаторите на кампанията асоциация „Родители“ и всички партньори, като част от своето изказване по време на церемонията, тя апелира и за смяна на подхода от търсене на вина и отговорност в родителите към подкрепа:
„Най-добрата подкрепа за едно дете се случва през подкрепа на родителите, осиновителите, приемните родители и всички, които полагат грижи за децата. Няма родител, който съзнателно да иска да бъде лош и безотговорен. Хората имат нужда от подкрепа, за да бъдат най-добрите родители, които могат да бъдат.“
Всяка година милиони хора в целия свят отбелязват Денят на бащата в третата неделя на месец юни. Независимо от културни, религиозни и социални различия, хората са обединени от желанието да отбележат важната роля, която бащата, дядото, вуйчото, и всички значими за децата мъже от семейния кръг имат за тяхното пълноценно развитие.
Доказано е, че участието на бащите (биологични, осиновители или с друга бащинска роля) в живота на децата им помага да имат по-добри приятелства, по-добри резултати в училище, по-пълноценни отношения с възрастните. Децата с ангажирани бащи са по-здрави, имат по-малко проблеми с поведението, по-малък риск да употребяват наркотици, да станат жертва на насилие или насилници, и най-важното – имат добро самочувствие и реализация в живота.
Препоръките на фондация Лале и партньорите от кампанията за промяна на политиките и практиките за насърчаване включването и повишаване ангажираността на бащите и мъжете в отглеждането и възпитанието на техните деца могат са следните:
- Да се разработи и приеме семейна политика, която отчита нуждите и възможностите на семейството не само като социални услуги;
- Да се разгледат и регламентират форми и начини за участие на бащите в отглеждането и възпитанието на децата от раждането и най-ранна възраст като интегрална част от живота им, а не само като допълнителна платена услуга;
- Да се регламентират нови съвременни модели на подкрепа за семейства, които се основават на силните страни на децата и родителите и на участие на членовете на разширеното семейство – като фамилни групови конференции и други;
- Да се търсят целенасочено възможности за привличане на работа на повече мъже в детски клиники, училища, детски градини, социални служби;
- Да се ангажират бащите в публична дискусия за участието им в живота на децата, ролята и възможностите им в България в 21 век.