На 15 май 2018 г. Фондация „Право и интернет“ проведе семинар за професионалисти, работещи с деца, жертви на престъпления, представители на държавни институции, медии и други ключови заинтересовани страни с цел обсъждане на междинните резултати от проекта „Осигуряване на по-добра закрила на децата жертви на престъпление“ (E-PROTECT).
Д-р Даниела Колева от Фондация „Право и интернет“ представи проекта като подчерта, че темата е приоритетна за организацията, която има 17-годишен опит в работа по европейски проекти, основно правни. Деница Кожухарова, която координира проекта, представи резултатите от проучванията, извършени по проект E-PROTECT. Тя разказа какви стъпки са предприети за въвеждането на Директива 2012/29/ЕС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления в няколко европейски страни като Гърция, Италия, Румъния и Германия.
Интересно е, че в Гърция е създаден специален орган към прокуратурата, който да работи по случаи на пострадали деца. Анализите на всички страни също така показват, че във всяко национално законодателство са възникнали трудности за пълното въвеждане на Директивата, които зависят от местния контекст.
Сред панелистите бяха и представители на Института по социални дейности и практики, Фондация „ПУЛС“ и Национална мрежа за децата. Диляна Славкова, програмен координатор в Мрежа за децата, представи доклада „Бележник 2018: какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?“, който ежегодно включва в анализа си разбор на свършеното от българската държава по темата за насилието над деца. Тя представи основните елементи от ангажимента от Националната стратегия за закрила на детето 2008-2018 „Да се оборудват/адаптират специални помещения за престой, изслушване, разпит на деца, включително на деца с увреждания, в производствата, които ги засягат“. Текстът описва основните пропуски при частичното транспониране на Директива 2012/29/ЕС за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления. Една от основните препоръки по темата е да се приемат нови изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, които да стъпват на анализ и да осигурят пълното въвеждане на изисквания на Директивата за гарантиране на достъп на децата, жертви на насилие и на престъпления до мерки за защита, включително изслушване/разпит в специализирано помещение, за което жертвите да бъдат информирани по подходящ начин още при първия контакт, както и при всеки следващ контакт със системата за закрила, полицията или правосъдната система.
Борислава Гицова от Института по социални дейности и практики представи работата на организацията по въвеждане на индивидуалната оценка на дете-жертва на престъпление според Директивата. Тя показа филм, който разглежда ключовите елементи от работата на професионалистите за доброто прилагане на инструмента.
Юлия Андонова от Фондация „ПУЛС“ разказа за услугите на фондацията в град Перник, които въвеждат добри практики при работата с жертви на престъпления или насилие.
Този проект е финансиран с подкрепата на програма Правосъдие (2014-2020) на Европейската комисия. Съдържанието на настоящата публикация отразява единствено възгледите на авторите, които носят отговорност за съдържанието й. Европейската комисия не поема никаква отговорност за информацията в публикацията.