На 1 декември 2015 г. SOS Детски селища България организира юбилейна конференция по случай 25-годишнината от основаването на Сдружението. Тя даде форум на институциите и организациите, работещи с деца, да очертаят развитието и тенденциите в социалната политика за детето и семейството в България. Участниците имаха възможност да споделят добрите практики и постиженията на своите организации в рамките на панелни сесии, фокусирани върху превенция на изоставянето и услуги за подкрепа на семействата, алтернативна грижа за деца, подкрепа на младежи след напускане на грижа, права на децата и застъпничество.
Модератор на събитието беше Весела Банова, председател на УС на Национална мрежа за децата. В началото на конференцията своите приветствия поднесоха Ева Жечева, председател на Държавната агенция за закрила на детето, както и представители от Президентството, институцията на Омбудсмана, Столичната община, фондация SOS Детски селища „Херман Гмайнер” и Балканския институт по труда и социалната политика. Пламен Стоянов, изпълнителен директор на SOS Детски селища България, разказа за историята на сдружението в България, което се явява първата гражданска правозащитна организация в страната, която предоставя директна грижа за деца в риск, регистрирана през 1990 г. За първи път след демократичните промени Сдружението предоставя алтернатива на институционалната грижа за деца – грижа в SOS семейство. Започва развитието на нови форми на грижа за деца без родители в среда близка до семейната на фона на 31 хиляди деца отглеждани в институции през 90-те години.
Гост-лектор на конференцията беше Анники Лаи, експерт по мониторинг на качеството на социалните услуги в Естония и други страни от Прибалтийския регион. Тя направи изчерпателна презентация, която засегна темата за мониторинг на качеството на социалните услуги и развитието на услугите в подкрепа за семействата и алтернативните грижи в региона. Според нея, процесът на деинституционализация изисква усилия в четири основни насоки: развиване на методите за превенция в подкрепа на семействата и закрила на детето, институционализиран национален диалог по въпроса и всеобхватна национална стратегия за деинституционализация, както и инвестиция в качествената приемна грижа.
В следобедната сесия участниците се разделиха в отделни панелни сесии, които засегнаха различни теми от работата на SOS Детски селища и други организации от сектора. Дани Колева, програмен директор в Национална мрежа за децата, беше модератор на сесията, посветена на права на децата и застъпничество. От работата в групата излязоха заключенията, че за да се постигне промяна в политиките за деца, родители и семейства е нужно общо усилие, както и координиран подход на заинтересованите страни, които да дават унифицирани послания. От групата излезе и изводът, че има нужда от повече доказателства, базирани на практиката в говоренето по темата. Нужда от допълнителна работа има и по изграждане на приоритети, мобилизиране на обществеността по темата за правата на децата и увеличена видимост в медийното пространство, която може да бъде постигната чрез употребата на по-достъпен език.
От панела, посветен на усилията на SOS Детски селища България за подкрепа на младежи след напускане на грижа, стана ясно, че над 200 младежи са получили образование и са намерили работа благодарение на програмата „Начало на самостоятелен живот.”
За 25 години SOS Детски селища в България са помогнали на повече от 450 деца да израснат в семейство и да получат семейна грижа. Чрез програмите за подкрепа на семейството до момента са подкрепили над 5 000 деца и техните семейства.
Организацията предоставя пълен набор от социални услуги: от подкрепа на семейството да не изоставя децата си, през алтернативните грижи в общността като приемно семейство и центрове за настаняване от семеен тип, подкрепа на младите хора напускащи грижа за социална реализация, образование, място за живеене и стабилна емоционална връзка с близък възрастен винаги, когато имат нужда.