От 5 до 7 юли Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) организира традиционната си годишна среща, по време на която приемни родители, родни семейства, професионалисти, деца и младежи имат шанс да поговорят за реалните предизвикателства и успехите в приемната грижа. Тази година срещата е под надслов „Професионалистите – професионализация, екипност, стандарти и качество”. Събитието беше открито от Мирослав Долапчиев, председател на НАПГ, който се обърна към приемните родители подчертавайки, че те са хората, от които зависи какъв е имиджът на услугата пред обществото и които са в центъра на грижата за децата.
По време на първия ден от срещата г-жа Галя Маринова, координатор в НАПГ, разказа за множеството предизвикателства, пред които са изправени приемните родители. Сред тях се открои проблемът, че приемният родител няма социална сигурност, тъй като при смяна на жилище или болест той остава без подкрепа и дори работа. Според нея липсата на разписана персонална отговорност на социалните работници и служителите, свързани с услугата, е причина за голяма част от проблемите за родителите. В отговор от Агенцията по социално подпомагане увериха, че новият проект „Приеми ме 2015” ще акцентира върху повишение на качеството на услугата, включително и че ще разреши някои от проблемите на родителите, актуални в момента. Участниците – представители на Агенцията бяха г-н Огнян Христов, г-жа Надя Недкова и г-жа Детелина Котевска.
Г-жа Елка Налбантова, член на УС на НАПГ, говори за професионализацията на приемната грижа, която не трябва да бъде единствено в територията на приемните семейства, а ангажимент на всички участници в процеса по предоставяне на услугата. Например, екипите по приемна грижа (ЕПГ) трябва да имат много добри знания за семействата като системи и да са инициатори на екипния принцип на работа. Отделите „Закрила на детето” също трябва да имат отлични знания за ситуацията в биологичните семейства. Те трябва да се осъзнават като хора, които управляват случаите на децата в риск. От своя страна, една от задачите за приемните семейства в следващия етап на развитие на услугата е да приемат, че децата са временно в приемното семейство и да прилагат професионален подход в грижата за тях. Те също така трябва да рефлексират върху собствените си чувства и осъзнават как им се отразява грижата за детето, кога имат нужда от знания и споделяне. Освен това е необходимо да разбират ролите на всички участници в процеса и ангажирането им, когато това е необходимо.
Диляна Славкова от Секретариата на Национална мрежа за децата представи проекта „Визия за семейна политика в подкрепа за децата и семействата”, чиято цел е в страната ни да се въведе подход, ориентиран към семействата, с ясни цели, мерки и дейности. Тя благодари за активното участие на приемни родители и младежи от Националната асоциация по приемна грижа в консултациите по документа с предложения за мерки в подкрепа на родителите.
През следващите два дни от срещата участниците имат възможността да говорят подробно за уроци от практиката, методи за полезна комуникация с биологичните семейства, подготовка на детето за осиновяване и други.
На снимката: Диляна Славкова от Национална мрежа за децата