Фондация „Общество и сигурност“, в партньорство със Синдикална федерация на служителите в Министерство на вътрешните работи (СФСМВР), проведе дебат за необходимите реформи в МВР, по време на който се чуха гледните точки както на гражданите, така и на служителите от системата на МВР.
Експертите от фондация „Общество и сигурност” представиха резултати от онлайн проучване за нагласите на гражданите относно сигурността им и институциите, на които биха се доверили за гарантирането ѝ.
В резултат от проучването се оказва, че делът на гражданите, които се чувстват несигурни за себе си и своите близки, е 74% от общия брой участници. Освен това, делът на тези, които се притесняват, че ще станат жертва на бездействие от институциите, е изключително голям – 65%.
Повече от 30% от участниците в изследването са пожелали да се предвидят мерки и инструменти за гражданско участие в изготвянето на стратегически документи и да се сформират обществени съвети, които да наблюдават политиките за сигурност на местно и национално ниво.
Диляна Славкова от Секретариата на Национална мрежа за децата участва в дискусията като наблегна върху едно от предложените решения на фондация „Общество и сигурност,” а именно развиване на експертността на служителите. Акцентът върху този компонент беше поставен предвид дейността на работната група за изработване на нов Закон за детско правосъдие, който да замени Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН) от 1958 година. Новият закон има за цел да предвиди професионална квалификация на всички специалисти, които работят с деца в системата на правосъдието – съдии, прокурори, включително и полиция. По тази причина, експертите и НПО, включени в работната група, смятат за необходимо реформата в МВР да включва и условия за допълнителна професионализация на служителите.
От своя страна, Радка Попова от СФСМВР изнесе резултати от фокус групи с участието на служители от МВР, които представяват позицията им за типа реформи, от които системата има нужда, като например подобрение на материалните условия на работа.
По време на дебата, озаглавен „МВР: “Споделена, неразбрана или липсваща сигурност?”, се изказаха и Цвятко Георгиев, зам.-министър на вътрешните работи, както и Явор Хайтов, зам.-председател на Народното събрание, които подкрепиха становището, че има необходимост от реформи в сектора.
Снимка: freeimages.com