На 30 и 31 октомври, в Бояна, се проведе 34-тото заседание на Националния съвет за закрила на детето към Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД). По време на заседанието беше предствена и одобрена Националната програма за закрила на детето (НПЗД) за 2017 г., която се изготвя ежегодно в съответствие със законодателството и Националната стратегия за закрила на детето за периода 2008-2018 г.
Национална мрежа за децата приветства навременното изработване, съгласуване и приемане на Програмата с оглед възможността предвидените мерки и дейности да бъдат планирани за изпълнение от институциите още в началото на годината. По този начин практиката документът да се финализира през лятото или есента на текущата година се прекратява, което бе отчетено като положителен напредък от много от членовете на Съвета. Национална мрежа за децата приветства и включване на дейност за оценка на изпълнението на Националната стратегия за детето 2008-2018 и подготовка на нов стратегически документ Национална стратегия за детето и семейството, с оглед на необходимостта от въвеждане на семейно-ориентиран подход в страната. В същото време, НПЗД би могла да бъде по-подробна и конкрента, например чрез включване на необходимостта от въвеждане на система за ранно предупреждение и регистър за движение на децата в национален мащаб, които да работят за решаване на проблема с отпадане от училище.
Г-жа Вергиния Мичева, зам.-министър на правосъдието, представи проекта на Закон за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица, като оповести, че в момента текстовете на Закона са в процес на усъвършенстване на базата на становищата, получени от заинтересованите страни по време на общественото обсъждане. Освен това, текстът е върнат от Министерството на финансите с молба за предоставяне на допълнителни данни във връзка с финансовата му обосновка. Национална мрежа за децата поздрави Министерството на правосъдието за инициативата и представи акценти от изпратеното в средата на месец октомври становище. Представителят на Мрежа за децата Диляна Славкова, наблегна върху необходимостта от спешни мерки за закриване на интернатите за деца и върху нуждата от изграждане на обща концепция за работа между различните институции в процеса. Г-жа Деница Сачева, зам.-министър на труда и социалната политика, споредли желанието да МТСП да допринесе към реформата, но в същото време отчете, че социалната система е свръхнатоварена и няма достатъчно капацитет да приема допълнителни случаи. В тази връзка, УНИЦЕФ – България предложи изготвянето на съвместен анализ на капацитета на социалните услуги, за да могат да се синтезират факторите, които водят до тяхната висока натовареност.
По-късно, Министерството на образованието и науката представи идеи за изграждането на взаимовръзка между Координационния механизъм за взаимодействие при работа по случаи на деца, жертви на насилие или риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция и Механизма за противодействие на училищния тормоз между децата и учениците в училище и Алгоритъма за прилагането му. В резултат на дискусията, г-жа Офелия Кънева, председател на Държавната агенция за закрила на детето, предложи до края на март 2017 г. да бъде изработен план, който да спомогне за подобряването на координацията между отделните механизми и тяхното приложение.
Във втората част от заседанието беше преставен Анализ на системата за закрила на търсещи и/или получили международна закрила деца, подготвен от Върховния комисариат на ООН за бежанците, съвместно с Българския хелзинкски комитет, Българския червен кръст и Съвета на жените бежанки. Основените поблеми, които бяха отчетени от анализа, са процеса на прикачване на деца към непознати възрастни, както и липсата на защитени места, където децата да бъдат настанявани по време на престоя им в страната. Държавната агенция за бежанците съощи, че към момента има 609 непридружени деца, като 107 от тях са малолетни. Всички заинтересовани институции изразиха надежда, че достъпът до финансиране за подобряване на текущата ситуация с липса на временни центрове за настаняване, превод и социална работа за децата ще се подобри чрез отпуснатите от Европейската комисия 160 милиона евро за справяне с предизвикателствата на бежанската вълна.
Г-жа Камелия Димитрова от Националната комисия за борба с трафика на хода представи функциите и капацитета на „Кризиния център“ като комплекс от социални услуги, насочени към деца, жертви на трафик на хора, като подчерта тяхната важност. След това ДАЗД представи нова Процедура за избор на членове на Съвета на децата към Агенцията, която се стреми да въведе демократични принципи в работата му. Стана ясно, че членовете на Съвета биха могли да коментират проекто-процедурата до средата на месец ноември, когато тя окончателно ще бъде приета.
В края на заседанието, г-н Пламен Стоянов от SOS Детски селища България представи програмата „Начало на самостоятелен живот – подкрепа за младежи, които напускат алтернативна грижа“, а Джуниър ачийвмънт и Метлайф представиха проекта „Знания, които променят живота“.
В заключение, г-жа Офелия Кънева обяви заседанието за успешно, като отбеляза, че сред приоритетите на ДАЗД за 2017 г. са насърчаване на детското и младежко участие, както и разгръщане на политиките за деца към всички деца в страната, а не само върху онези във висок риск. Тя призова членовете на Съвета да дават заявки за следващото заседание, предвидено да се състои в края на месец януари 2017 г. и изрази надежда, че Агенцията ще финалзира процедурата за интегрирани проверки, която все още се бави.