Днес, 14 април 2014 г., влиза в сила Третият факултативен протокол към Конвенцията на ООН за правата на детето. Той позволява на деца или на техни представители да депозират жалба пред Комитета по правата на детето на ООН, ако считат, че не са били подходящо възмездени за нарушение на техните права в собствената им държава. Процедурата дава възможност на Комитета да разглежда всяка жалба по същество и да изисква писмени обяснения от държавите.
Документът предвижда и процедура за събиране на информация от страна на Комитета за системни нарушения на правата на децата от страните членки и задължение на държавите да сътрудничат в това отношение. По този начин се създава не само още един орган за разглеждане на индивидуални жалби в лицето на Комитета, но също така се дава и ясно послание, че на тези жалби ще се отдават нужното внимание и значение.
Протоколът е обявен за отворен за подписване на 28 февруари 2012 г. Първите държави, които демонтсрират ангажимент към правата на децата и го подписват още на церемонията са Австрия, Белгия, Финландия, Германия, Италия, Люксембург, Черна гора, Португалия, Сърбия, Словакия, Словения и Испания.
Национална мрежа за децата вярва, че децата се нуждаят от достъп до процедури за подаване на жалби във всички сфери на техния живот – семейство, алтернативна грижа, всички институции, служби и органи, които са предназначени за тях. Ратифицирането на Третия факултативен протокол към Конвенцията на ООН за правата на детето дава такава възможност за децата.
Въпреки, че формално в страната ни вътрешното законодателство (Закон за закрила на детето и подзаконовите нормативни актове към него) предвиждат децата да имат възможност да подават лично сигнали и жалби за нарушаване на техните права до органите за закрила на детето, Национална мрежа за децата счита, че все още това е по-скоро прецедент, отколкото установена практика.
С цел ефективно изпълнение на КООНПД и на Третия факултативен протокол към нея, е необходимо предприемане на допълнителни мерки – не само законодателни реформи, но и разработване и утвърждаване на специални леснодостъпни за деца процедури за подаване на жалби, отнасящи се до нарушения на правата на детето.
Национална мрежа за децата предлага Държавната агенция за закрила на детето, като специализирана институция на Министерски съвет за ръководство, координиране и контрол в областта на закрилата на детето и Министерството на външните работи като орган, който координира и осъществява международното сътрудничество на страната включително в областта на правата на децата, да инициират работна група за разработване на механизъм и план за действие за присъединяване на България към Третия факултативен протокол към Конвенцията на ООН за правата на детето относно процедурата по съобщаване.
Обединението на граждански организации, работещи за подобряване живота и благосъстоянието на българските деца и семейства изявява желание да участва активно и да подкрепя процеса на анализ, обсъждане и планиране на конкретни мерки за присъединяване на страната към Третия факултативен протокол към КООНПД.
Снимка: sxc.hu/falto