На 22, 23 и 24 септември се проведе годишната генерална среща на две от най-влиятелните акушерски организации – Европейската организация на акушерките и Международната конфедерация на акушерките. Домакин и организатор бе Алианс на българските акушерки (АБА), а събитието беше под надслов „Българската акушерка е европейска акушерка“. То се проведе в България с цел да се подкрепят акушерките в страната и да се активизира сътрудничеството на АБА с международните организации.
Основната тема в тазгодишната глобална конференция беше съвместната работа за подобряване на акушерската практика в България и актуализирането й съобразно глобалните и национални цели за подобряване на майчиното, детско и семейно здравеопазване.
Конференцията беше открита от Емилия Казълова, председател на АБА, която поздрави участниците и призова за по-голяма ангажираност от страна на Министерството на здравеопазването. Във встъпителните си думи, г-жа Марви Йоникен, председател на Европейката организация на акушерките, изтъкна че предизвикателствата пред тази професия биха могли да се групират в три основни области: неравенството между половете, разликата в качеството на здравеопазване между големите градове и малките населени места и разликите в образованието и регулациите в различните страни.
Адвокат Мария Шаркова разказа за правната рамка на акушерките в България и как те биха могли да постигнат напредък като независими доставчици на майчина грижа. Според нея, акушерките в България трябва да имат собствена професионална съсловна организация, която да им даде възможност за самоуправление. Освен това, в момента в страната няма медицински стандарт за медицински грижи, което трябва да се промени.
Мария Евгениева, програмен директор „Ранно детско развитие“ във фондация „Тръст за социална алтернатива“, разказа за програмата „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“, насочена към млади родители от уязвими общности, които очакват първото си дете. По програмата работят медицински професионалисти – сестри и акушерки, които в рамките на межди 50 и 64 домашни посещения осигуряват подкрепа, грижа и нови знания на бъдещите родители в целия период от бременността до навършване на 2 години на детето.
Диляна Славкова от Национална мрежа за децата представи документа „Визия за семейна политика“, чиято цел е въвеждането на самостоятелна семейна политика в страната, насочена към родителите и семействата, с ясни цели, мерки и дейности във всички области, засягащи детското благосъстояние. Документът бе изработен през 2016 г. посредством консултация с широката общественост и експертната общност. По време на презентацията си, Диляна Славкова постави акцент върху област „Здраве“, където основен приоритет е оказване на качествена грижа за здравето на бъдещите родители и подкрепа на родителите да бъдат пример за децата си по отношение на здравословен начин на живот и уважение към природната среда. Една от дейностите за изпълнтението му е промяна на статута и ролята на акушерките за въвеждане на акушерски модел на грижа.
В първия ден говориха още Диана Димитрова, директор на филиала на МУ Варна във Велико Тъурново, Катерина Атиас, журналист и Надежда Стаменова от МБАЛ за Женско здраве „Надежда“, коятто разказа за съществената роля на акушерките при работата с пациентите.
Снимка: photl.com