Дискусия на тема „Как да достигнем до по-пасивните родители и специалисти?“ се проведе на 17 ноември 2015 г., организирана от сдружение „Бебе и дете“, фондация „Същност“ и фондация „Бащинство“.
Участниците в събитието обсъдиха подходи за достигане до онези родители и специалисти, които се интересуват от подобряване на методите на отглеждане и възпитание на своите деца, но не търсят информация много активно.
Милена Николова от Секретариата на Национална мрежа за децата сподели опит от дейностите на Мрежата, който сочи, че ефективен начин за достигане до повече родители е outreach подходът, чрез който се отива на място – в квартала, в общността, в училището и детската градина, където са и самите родители.
Невинаги може да се очаква, че родителите биха посетили специално организирани за целта семинари, ако те са далеч от мястото, където живеят и работят. Тя сподели още, че е важен езикът и начинът, по който се провеждат разговорите с родители и специалисти, за да не се почувстват те обвинявани и несправящи се.
По време на събитието Вероника де Буур от сдружение „Бебе и дете“ сподели данни от проведено изследване за нагласите по отношение на развитието, грижата, общуването и правата на детето. Изследването е проведено сред 910 респондента, от които 65% родители и 35% специалисти или обучаващи се в сферата за работа с деца. 70% oт респодентите отговарят, че не приемат и не подкрепят при никакви обстоятелства физическото наказание над деца, а 59% разбират, че детето е личност от самото раждане.
От страна на Национална мрежа за децата, на дискусията присъства и Яна Алексиева от „Асоциация Родители“.
Снимка: freeimages.com