Нов доклад на европейската мрежа Eurochild цели да обобщи научените уроци от прилагането на Националните програми за реформи и Националните социални доклади в рамките на Европейския семестър през 2014 година, да оцени формулировките и въздействието на специфичните за страните препоръки, както и да допринесе за междинният преглед на стратегията Европа 2020.
Документът се очаква да бъде финализиран до края на месец септември и обявен публично през октомври. В своя принос Национална мрежа за децата се застъпва за обвързване на препоръките не само с икономическото развитие на страните – членки, но и постигането на останалите цели от Европа 2020 (научноизследователската и развойна дейност; климата / енергетиката; образованието; социалното приобщаване и намаляването на бедността) за да се постигне един балансиран и последователен процес на развитие, който да гарантира постигането на интелигентен, устойчив и приобщаваш растеж.
По отношение на препоръките на ЕК към България от юни тази година, ние приветстваме конкретната препоръка за повишаване на усилията за подобряване на достъпа до качествено приобщаващо предучилищно и училищно образование за децата в неравностойно положение, в частност ромите. В същото време изказваме своите опасения по отношение на допълнението изискващо „стриктно спазване на правилата, които обвързват плащането на детски надбавки с участие в образованието“.
Организациите – членове на Мрежата за децата изразиха своите резерви към този подход, още при неговото приемане през есента на 2013 г. с измененията в Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца като излязоха и изпратиха до компетентните институции специално становище.
Международните изследвания категорично доказват, че налагането на санкции на родителите не води до подобряване достъпа до образователни услуги. Ключовите интервенции са свързани с цялостна оценка на нуждите на децата и семейството и изготвянето и прилагането на индивидуален план за действие, който адресира тяхната специфична ситуация и прилага интегриран подход за посрещане здравните, образователните и социалните нужди на децата.
Опитът на организациите – членове на Национална мрежа за децата в подкрепа на семействата в грижата им за децата показва, че са необходими цялостни законодателни реформи, а не промени на парче. Паричното подпомагане в момента не е част от цялостен подход на подкрепа на детето и семейството и това води до ниска ефективност.
Национална мрежа за децата се застъпва за цялостна реформа в системата на социалното подпомагане, в чиято основа да стои принципът на обвързване на социалните плащания със социална работа.
За повече информация, може да се свържете с Дани Колева на [email protected]
Снимка: freeimages.com/asifthebes