На 22 март 2022 г. Конституционният съд на България отправи покана до Национална мрежа за децата да представи становище във връзка с отправеното искане от Омбудсмана за противоконституционност на §5 от Преходните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Семейния кодекс – предмет на конституционно дело № 3/2022 г.
Припомняме, че с въпросния Закон за изменение и допълнение на Семейния кодекс от 2020 г., в чл. 62 бяха уредени две нови възможности относно оспорването на бащинство. Първата (в чл. 62, ал. 1 СК) е съпругът на майката да може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането. А ако обстоятелствата, опровергаващи бащинството, са узнати по-късно по независещи от съпруга причини – до изтичане на една година от узнаване на тези обстоятелства, но не по-късно от навършване на пълнолетие на детето.
Втората възможност (уредена в чл. 62, ал. 5 СК) се отнася до мъже, които твърдят, че са биологични бащи. Те могат до една година от узнаване на раждането да оспорят бащинството.
Именно на тези 2 разпоредби е придадена обратна сила с оспорената от Омбудсмана разпоредба, тъй като е предвидено те да засягат и заварените случаи. Т.е. новите правила важат и за лица, за които преди влизането на измененията на СК в сила са настъпили цитираните по-горе условия.
В депозираното до Конституционния съд становище Национална мрежа за децата припомни, че Мрежата вече многократно публично се е застъпвала за изменението на чл. 62 от Семейния кодекс от 2020 г. в подкрепа на разширяването на кръга от лица, имащи право да оспорват бащинството и да отправят искане за установяване на произход на дете. НМД категорично счита, че това е в интерес на правата на биологичните бащи.
Що се касае оспорваната от Омбудсмана разпоредба – Национална мрежа за децата и Мрежата за правна помощ към НМД застъпиха пред КС виждането, че §5 не противоречи на правната сигурност и стабилността на семейноправните отношения, така както същите са уредени с Конституцията на РБ. В унисон е с чл. 8 от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, с чл. 7 и чл. 9 от Хартата на основните права на Европейския съюз, и не застрашава интереса на децата в подобни производства. Респективно според нас не се налага оспорваният параграф да бъде прогласен за противоконституционен.
Национална мрежа за децата поддържа тезата, че при решаването на подобни казуси трябва да се отделя особено внимание от съда и да бъде намиран справедлив баланс между правата на биологичния баща, най-добрия интерес на детето и опазването стабилността на семейноправните връзки с оглед правата, интересите и психо-емоционалното здраве на децата.
Снимка: freeimages.com