На 7 април в зала „Изток“ на Народното събрание се проведе кръгла маса на тема „Ролята на омбудсмана за закрила правата на децата“. Събитието се организира от Националния омбудсман на Република България като част от проект за укрепване капацитета на институцията на Омбудсмана за независим мониторинг и популяризиране правата на децата“, осъществяван в партньорство с Уницеф България и Уницеф Норвегия.
Кръглата маса бе открита от г-жа Цецка Цачева, председател на Народното събрание на Република България, която в своето встъпително слово изрази задоволство, че в последните няколко седмици в Народното събрание на различни форуми са били обсъдени теми, свързани със защитата на правата на детето и ролята на семейството. Тя припомни, че има повече от 20 нормативни акта, които регулират различни хоризонтални политики в сферата на здравеопазването, социалните дейности, младежта и спорта, детското правораздаване, но част от тях вече не отговарят на съвременните обществени отношения. „Имаме какво да споделим като натрупан опит, но трябва и открито да признаем проблемите, които все още стоят пред нас и чието законодателно решение търсим“, заяви председателят на Народното събрание. Според г-жа Цачева, проектът на „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България”, разработен от неправителствени организации, дава добра основа за търсене на такива решения.
В своето приветствие към форума, г-жа Мария Хесус Конде, представител на Уницеф за България, припомни и акцентира на препоръките на Комитета по правата на детето „всяка една държава да учреди независима институция, която да подкрепя и наблюдава спазването правата на децата, и която да разполага с адекватни човешки и финансови ресурси“.
Омбудсманът на Република България Мая Манолова подчерта, че страната ни няма специализиран детски омбудсман, какъвто съществува в Норвегия и има какво да научи по отношение на защитата на правата на децата и на осъществяването на независим мониторинг върху това как институциите изпълняват своите ангажименти. Тя припомни, че омбудсманът има ангажимент към защитата на правата на децата едва от 2012 година, когато с промени в закона тази функция му е била възложена. От нейното встъпване в длъжност в края на миналата година, жалбите, които се отнасят до защитата правата на децата, са 111, като за последните 5 години те са общо 540. Г-жа Манолова акцентира и на нуждата от по-активно популяризиране на правата на децата сред самите тях и младите хора, както и възможността на подаване на жалби към институцията на Омбудсмана.
По време на кръглата маса омбудсманът за децата на Кралство Норвегия Ан Линдбоу представи информация за ролята, функциите и отговорностите на институцията в Норвегия. Тя посочи, че норвежкият Омбудсман за децата е първият в света и пионер в областта на защитата на правата на децата. Институцията е създадена през 1981 г. и нейната основна цел е да следи за интересите на децата на всички нива в обществото; да гарантира, че децата не са забравени и са част от общественият и политически дневен ред и да предлага промени в обществените политики и нагласи, когато това е необходимо.
Като част от дискусията, Дани Колева от Национална мрежа за децата повдигна необходимостта от създаване на специална позиция „детски омбудсман“ към институцията на Омбудсмана на Р България, който да се подкрепя от дейността на специален екип, работещ по темата, и преглед на функциите на останалите органи по закрила с оглед избягване на дублиране на задачи и дейности и създаване на ефективна система с ясни роли и отговорности на всички заинтересовани страни.
Снимка: Агенция Cross