Национална мрежа за децата и фондация „За нашите деца“ се обърнаха с писмо – призив към българските евродепутати да подпишат Писмената декларация относно инвестирането в децата – инициатива на Eurochild , която в момента е отворена за подпис в Европейския парламент .
Двете организации приканват депутатите да се присъединят към повече от 350 депутати от цяла Европа, включително по-голямата част от българската делегация, като подпишат декларацията преди изтичането на крайния срок 7 декември 2015 г.
Децата са засегнати в голяма степен от бедността и социалното изключване и са по-уязвими към техните последствия. Въпреки поетите ангажименти от страна на Европейския съюз и държавите-членки, повече от едно на всеки четири деца (27.7%) в момента е в риск от бедност или социално изключване в ЕС. За България този показател е почти двойно по-висок от средния за ЕС – 51.5%, което е и най-високият показател сред всички държави-членки. За нашата страна е от ключово значение да бъдат предприети мерки за преодоляване на детската бедност.
Както се посочва в Препоръката на Европейската комисия от 20 февруари 2013 г. „Инвестициите в децата — изход от порочния кръг на неравностойното положение“, децата, които растат в бедност или социално изключване, се справят по-зле в училище, имат по-лоши здравни индикатори и по-ниски шансове да реализират пълния си потенциал спрямо техните връстници, които не са в тази рискова група.
Ние вярваме, че може да бъде направено повече, за да бъде прекъснат цикълът на неравностойното положение чрез оползотворяване на съществуващите механизми на ЕС, като например Европейския семестър и оперативните програми на ЕС.
Писмената декларация, която стимулира инвестирането в децата, призовава за изпълнението на Препоръката на ЕК и за предприемането на по-сериозни мерки за справяне с детската бедност.
Всички 28 държави-членки на ЕС са подкрепили Конвенцията на ООН за правата на детето. Договорът от Лисабон прави насърчаването на правата на децата изрична цел за ЕС, докато Хартата на основните права изисква най-добрият интерес на детето да бъде първостепенно съображение във всички действия на ЕС. Сега е времето тези ангажименти да се приведат в конкретни резултати за децата. Изграждането на приобщаващи, стабилни, демократични и проспериращи общества започва с отстояването на правата на децата и инвестирането в тяхното бъдеще.
Снимка: photl.com/ studio cl art