От 3 до 6 април 2016 г. грузинска делегация (представители на правителство, парламент и други институции) посети България с цел ползване на българския опит в разработването и осъществяването на политики в областта на населението, семейството и демографското развитие.
В програмата на гостите беше включена среща с представители на български неправителствени организации, която се проведе в офиса на Българската асоциация по семейно планиране (БАСП) с участието на Национална мрежа за децата.
Д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на БАСП, разказа на грузинските участници за особеностите на българската здравна система и за работата на Асоциацията на терен, която включва превенция и работа с маргинализирани общности. Бяха обсъдени и някои от застъпническите цели на БАСП, а именно включване на здравното и сексуално образование в училищната програма с теми и подходи, адекватни на възрастта на подрастващите и система за подготовка на преподаватели в университетите, както и приемане на Национална програма в областта на сексуалното и репродуктивно здраве, като инструмент и отговор на Националната демографска стратегия.
Диляна Славкова от Секретариата на Национална мрежа за децата представи проекта „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България”, който се осъществява с финансовата помощ на Програмата за подкрепа на НПО по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Грузинските гости поискаха да се запознаят с документа в дълбочина и попитаха за застъпническите приоритети на Мрежата предвид факта, че в България майчинството продължава по-дълго в сравнение с повечето европейски страни, а подкрепата за него е значителна. Стана ясно, че дългият период на майчинство е само една от многото необходими мерки за ефективна подкрепа към родителите от страна на държавата. То, например, трябва да бъде съпътствано от предприемане на мерки за насърчаване на връщането на работа, без това да е за сметка на квалификацията или възнаграждението.
По време на посещението си грузинските участници имаха възможност да посетят още Министерството на труда и социалната политика, Министерството на външните работи, както и да разговарят с представители на Българската академия на науките и на Националния статистически институт. Темите, от които се интересуваха, бяха свързани със съдържанието на националната демографска политика и стратегия.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение „Дете и пространство“, Национална мрежа за децата и ИИНЧ – БАН и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.
Снимка: pixabay.com