Изпълнението на Оперативната програма за храни и/или основно материално подпомагане по Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица 2014-2020 г. е една от необходимите и важни стъпки за постигане на Националната цел за намаляване броя на живеещите в бедност с 260 000 души до 2020 г.
По данни на Еurostat България заема едно от челните места по дял от населението, изложено на риск от бедност и социално изключване, като децата са една от най-потърпевшите групи в това отношение – през 2013 г. делът на децата, изложени на риск от изпадане в бедност, е 45,2%.
В Проекта на Оперативната програма е посочено, че разпределението на хранителните продукти ще бъде комбинирано със съпътстващи мерки, предлагани директно от партньорската организация или в партньорство с други организации. Национална мрежа за децата подкрепя намерението от страна на Управляващия орган за увеличаване на ефективността на съпътстващите мерки. В същото време, обаче, тъй като Проектът на Оперативната програма не предоставя подробен механизъм за реализиране на тези мерки, смятаме, че такъв трябва да бъде съгласуван и одобрен в рамките на тематичната работна група за разработване на програмата.
Вярваме, че съгласуването на детайлен механизъм за реализиране на съпътстващите мерки ще даде и яснота дали предложението за определяне на допустим разход за реализиране на съпътстващи мерки в размер 5 на сто от разходите за закупуване на хранителни продукти е подходящо.
По отношение описанието на механизма за избор на най-нуждаещите се лица, също считаме, че той следва да бъде обсъден в рамките на работната група, както и проекта на Наредба на министъра на труда и социалната политика, за да се гарантира равноправно и ефективно участие на различните заинтересовани страни.
Предвид данните за увеличаването на детската бедност и нарастването на риска от бедност при самотните родители и многодетните семейства , организацията счита, че тези целеви групи следва да бъдат приоритизирани при определяне на уязвимите групи и критериите за социално подпомагане.
От Национална мрежа за децата подкрепяме предложението критериите за подбор на партньорска организация за предоставяне на индивидуални пакети хранителни продукти да бъдат допълнени по отношение на изискването за специфичен опит на организациите.
Пълен текст на становището (DOCX, 23,5 KB)
Оперативна програма (PDF, 455 KB)
Снимка: photl.com/ studio cl art