Национална мрежа за децата активно следи ангажиментите, поемани в ежегодните Национални програми за закрила на детето, и приветства обвързването на стратегическите цели от Програмата с приоритетите от Националната стратегия за детето 2008 – 2018 г.
В същото време смятаме, че е необходимо да се направи преглед на механизма за планиране, мониторинг и отчитане на изпълнението на Програмата и на целите, заложени в Стратегията.
Изразяваме безпокойство, че определени ангажименти, поети в предходни години, се изключват от плановете за следващата година, без да са изпълнени. В същото време наблюдаваме включване на оперативни цели и ангажименти, които са част от текущата рутинна работа на отговорните институции.
Считаме, че е необходимо да се преосмисли начинът на изготвяне на програмата, като ангажиментите да се планират по-дългосрочно и програмата да се одобрява в началото на съответния планов период, за да се избегне сегашната ситуация, при която програмата за периода януари – декември 2014 г. ще се одобри през септември.
Конкретни коментари:
1. Намаляване на детската бедност и създаване на условия за социално включване на децата
Заложената дейност за Подобряване на нормативната уредба в областта на политиките за децата и семейството, а именно внасяне на предложение за промени в Закона за семейни помощи за деца, беше изпълнена с приемането на предложенията за изменение и допълнение на закона през месец юли от Народното събрание. В същото време, очакваният резултат не би могъл да бъде постигнат чрез приетите промени, тъй като те правят някои несъществени изменения, без да има визия за това към какъв тип подпомагане и подкрепа на семейството се стреми правителството и какви са средносрочните и дългосрочните цели. По тази причина от Национална мрежа за децата настояваме оперативната цел да бъде включена и в тазгодишната Национална програма за закрила на детето, което да доведе до вземане на реални мерки за адекватна подкрепа и правилно насочване на финансовите средства за семейно подпомагане.
Считаме за съществен пропуск липсата на дейност, свързана с актуализирането на Плана за действие за изпълнение на националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“. Абсолютно е необходимо да бъде свикана работната група за актуализиране на Плана и да бъде поставено начало на работата по него.
От ключово значение е и включването на оперативна цел за развиването на приемната грижа в страната, като бъдат разписани дейности, които да уреждат плавния преход между проектите, финансирани със средства от европейските структурни фондове, както и стартирането на новата операция „Приеми ме 2“.
Във връзка с оперативна цел Подкрепа за родители, които сами отглеждат децата си и за семействата с деца до 3 год. възраст, Национална мрежа за децата се застъпва за по-широк обхват на кампанията по насърчаване на работодателите да наемат самотни родители и безработни майки.
Що се отнася до оперативна цел Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище, от Национална мрежа за децата настояваме за включване на дейности, свързани с оценка на риска, осъществяване на супервизия, кризисни интервенции и постоянен контрол на качеството на социалните услуги.
Предлагаме включването и на нова дейност „Разработване на семейна политика“, като визираме разработване на нов документ с ясни цели, мерки и дейности, насочени към възприемане на семейно-ориентиран подход във всички области, касаещи детското благосъстояние.
2. Подобряване здравето на децата
Предлагаме в тази стратегическа област да се добавят ангажименти, свързани с анализа на детската смъртност по региони и по причини, диагностика за по-широк спектър увреждания на плода при бременните жени и регистър на деца с неврологични и хронични заболявания.
В НПЗД 2015 г. липсва ангажиментът от Програмата за 2014 г. „Превенция на ранните раждания и абортите сред непълнолетните”, а темата е актуална и е нужно държавата да продължи усилията в тази посока.
Настояваме за запазването на ангажимента от НПЗД 2014 за назначаване на социален работник и психолог в лечебните заведения за болнична помощ, което е сред основните застъпнически приоритети на Национална мрежа за децата.
3. Осигуряване на равен достъп до качествена предучилищна подготовка и училищно образование
Основни бележки в тази област имаме по количествените индикатори, както и по отношение на някои дефиниции като например за „интегрирани ученици“, която за нас е различна от механичното записване на деца в смесено училище. Интегрирането на учениците от малцинствен етнически произход е комплексен процес, който включва всички заинтересовани страни и промяна на нагласите сред децата и родителите от основната група.
По отношение на дейност „Обучения на учители на тема „Превенция и мерки срещу отпадането от училище, съвместни дейности с родителите“ предлагаме обученията да се увеличат, да се прецизират очакваните резултати и да се формулират не само количествени данни, но и търсените ефекти от дейностите.
4. Правораздавателна, съдебна система и повишаване ефективността на мерките за защита на децата от насилие, злоупотреба и други форми на експлоатация
Приветстваме включването на оперативна цел Гарантиране на ефективна система за детско правосъдие в условия на междуинституционално сътрудничество. Считаме, че вече създадената работна група за изработване на нов закон за детско правосъдие към Министерството на правосъдието е задължителна стъпка за въвеждане на основни принципи за справедливо правосъдие за деца.
Относно оперативна цел Подобряване на координацията в случаите, свързани с деца в риск, предлагаме да бъде добавена отделна дейност, свързана с въвеждане на надграждащи обучения за служители, които работят пряко с деца в риск, въвеждане на Етичния кодекс за работа с деца във всички отговорни ведомства, както и познаване на Координационния механизъм от всеки, работещ с дете. Настояваме тези дейности да залегнат и в планирания „Стратегически документ за подобряване на сигнализирането и сътрудничеството по случаи на насилие над деца“ с оглед промяната на практиката на специалистите, работещи с деца.
От Национална мрежа за децата държим да бъдат включени проверки за спазването правата на децата и спазването на стандартите за социални услуги за деца. В сегашната Програма тези проверки са заложени само относно образователни институции и само като проверки за насилие.
Настояваме да се запази в НПЗД 2015 стратегическата цел Премахване и превенция на всякакви форми на насилие срещу деца в системата за социална закрила, тъй като тя не е изпълнена докрай.
Призоваваме също за запазване в Програмата за 2015 на целта Защита на децата от сексуални посегателства през компютърни престъпления и превенция на онлайн-тормоза като конкретната ни препоръка е държавните институции да поемат своя ангажимент да съфинансират дейността на Националния център за безопасен интернет и да подпомагат обучението на децата и младите хора за безопасно ползване на ИКТ.
5. Детско участие
Приветстваме оперативна цел „Насърчаване на детското участие в България“ и търсения ефект за изграждане на единно разбиране за понятието „детско участие“. В тази връзка, предлагаме включване на дейност „Стартиране на целенасочен процес на консултиране със заинтересовани страни за изготвяне на цялостен план за детско участие“, който план да бъде включен и в актуализираната Стратегия за детето за периода 2015 – 2020 г.