Национална мрежа за децата публикува на 26 септември 2013 г. становище по повод предложените промени в Закона за облагане доходите на физическите лица, в което се настоява за промяна в подхода към семействата с деца в България и въвеждането на мерки, които да подпомогнат увеличаването на раждаемостта.
Българските семейства получават най-ниските семейни помощи в ЕС (средно 41 лв. на дете за месец[1]) за отглеждане на деца, при това с ограничения, свързани с дохода, разпределян върху всеки член на семейството. В страната ни процентът на децата, живеещи в риск от бедност, е най-висок в Европа – 51.8 % (или 663 600 деца[2]). На практика това ниво на семейно подпомагане не допринася за социалната защита и интеграция. Изводът, до който са достигнали експерти от Национална мрежа за децата, е че липсват цялостни икономически решения, които следва да отиват отвъд социалното подпомагане и че няма реално работещи мерки насърчаващи раждаемостта и подпомагащи отглеждането на децата.
В този демографски контекст експертите настояват за въвеждане на модерни промени в законодателството в подхода към семействата с деца в България.
Национална мрежа за децата препоръчва въвеждане на реално семейно подоходно облагане, като нарастването на облекченията да е свързано като минимум с увеличаване броя на децата; прекратяване практиката на дискриминацията на децата според поредността на тяхното появяване в семейството; създаване на гъвкава система на трудова заетост; включване на индексация към пенсията на майката (или на двамата родители) в зависимост от броя на децата и степента на тяхното образование; разработване на самостоятелно обособена семейна политика с ясни цели и подобряване ефективността на социалните помощи и плащания.
1 Изчислението е на база общ размер на отпуснатите помощи по ЗСПД за 2011, разделени на броя на отпуснатите помощи през годината.
2 Eurostat: http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/setupModifyTableLayout.do