С писмо до министър Кирил Ананиев и омбудсмана Диана Ковачева апелираме за необходимост от ясни гаранции и прозрачност от страна на Министерство на здравеопазването относно процеса по изграждане на Национална педиатрична болница.
Ние от Национална мрежа за децата заедно с Асоциация Родители, Българска педиатрична асоциация и други неправителствени организации, лекари, общественици и граждани горещо приветствахме поемането на ангажимента от Правителството за създаването на Национална детска болница като решителна стъпка в посока на развитие на детското здравеопазване след 40 години чакане. Вярваме, че това разбиране беше широко споделено от цялото общество.
В същото време бяха повдигнати много въпроси по отношение на процеса от страна на професионалната и гражданската общност, които за момента остават без отговор и поставят под съмнение желания резултат и ефективността на изразходването на публични средства.
Избраният за Детска болница строеж в двора на Комплекса на Александровска болница е наречен „Паметник на безумието“ от съсловните организации. Налице са категорични становища от страна на Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, според които експертизата, направена на избрания за Детска болница строеж, е непълна, недостатъчно надеждна, а сградата не отговаря на съвременните критерии за проектиране и не гарантира нито безопасността, нито функционалността на сградата. Достъпът до експертизата остава затворен, въпреки исканията по Закона за достъп до обществена информация. За спиране на обществената поръчка се обявиха над 9000 лекари и медицински специалисти, архитекти, инженери, граждански организации, родители и граждани.
Ние от Национална мрежа за децата нееднократно настоявахме да бъде гарантирано включването на всички заинтересовани страни и експерти (лекари, специалисти по здравни грижи, рехабилитатори, фармацевти, психолози, социални работници, учители, архитекти, финансисти, родители и деца) още на ниво създаване на концепция, за да се формира съгласие и да се гарантира максимално ефективно използване на ресурсите. За съжаление, този процес остава напълно затворен, а до момента е проведено обсъждане с една единствена организация, което не може да се нарече обществено обсъждане.
Национална мрежа за децата като обединение на близо 150 организации, работещи с и за деца в цялата страна, задава шест въпроса на Министерство на здравеопазването, чиито отговори да хвърлят светлина върху случващото се и да гарантират, че децата в България ще имат безопасна, модерна и високоефективна болница:
1. Може ли Министерство на здравеопазването да осигури необходимите гаранции за годността на строежа в двора на Александровска болница, включително, че сградата ще отговаря без компромиси на най-високите стандарти за архитектура и строителство, противоземетръсни норми, сигурност и защита при бедствия?
2. По какъв начин Министерство на здравеопазването гарантира споделено разбиране с професионалните и гражданските организации и професионалната общност за критериите за модерна, високотехнологична и ефективна Национална педиатрична болница?
3. По какъв начин Министерство на здравеопазването планира да осигури обществен контрол върху построяването и управлението на Националната детска болница, който да включва представители на лекарите, архитектите, инженерите, родителите, как ще отчита тяхното мнение, както и мнението и потребностите на самите деца, което да осигури реално работеща Национална детска болница?
4. Каква е причината, по която е отказан отговор на запитване за достъп до обществена информация за направената експертиза на изоставения строеж в двора на Александровска болница, което би адресирало голяма част от притесненията на организациите на архитектите и инженерите?
5. Гарантира ли Министерство на здравеопазването, че определените 95 милиона лева от държавния бюджет са достатъчни за изграждането на Национална детска болница?
6. По какъв начин Министерство на здравеопазването смята да гарантира липсата на конфликт на интереси, който възниква при възлагането едновременно на проектирането и контрола на изпълнението с една и съща обществена поръчка на един и същ изпълнител?
Настояваме Министерство на здравеопазването да сподели публично отговорите на въпросите и по този начин да адресира общественото недоволство и да гарантира, че средствата от държавния бюджет ще бъдат ефективно изразходвани за изграждането на детската болница, която е нужна на България.
За пореден път напомняме, че страната ни е поела ангажимент да осигури възможно най-високия стандарт на здравни грижи за всички деца. Още веднъж призоваваме към определянето на гаранции за качество, прозрачност и диалогичност, които са минимално необходимите условия за създаването на Детската болница, за която и професионалистите, и родителите настояват и от която имат нужда децата и техните семейства.
Пълен текст на писмото (PDF, 625 KB)