На 28 юли 2014 г. Национална мрежа за децата изпрати отворено писмо до Президента, Омбудсмана на Р България, политическите партии БСП, ГЕРБ, ДПС и Реформаторски блок, АСП, ДАЗД, Кметът на Община Стара Загора, НСОРБ, УНИЦЕФ – България и Европейската комисия относно необходимостта от спешно ангажиране с кризисната ситуация в Стара Загора и намиране на трайно решение за децата и техните семейства.
Ние категорично настояваме за изработване на национална политика за справяне с жилищния проблем на семействата в нужда, изработване на механизъм за справяне с подобни ситуации и план за действие за драстично намаляване на броя на децата, живеещи на улицата или в незаконни постройки.
Събарянето на посторйките в ромската махала в Стара Загора взривява доверието в българското общество и институции. В този момент държавата и цялото общество са отговорни децата да бъдат видими и да не се допусне те да платят цената на конфликта между техните родители и институциите.
Животът в институция води до тежки последици за децата (1), отгледани в тях. Взимайки под внимание усилията на страната ни в процеса на деинституционализация , който се подкрепя от европейксите структурни фондове, смятаме, че е недопустимо създадената от институциите криза да води до настаняването на деца в домове.
Като спешна мярка настояваме да се създаде междуинституционален и междудисциплинарен екип за планиране и справяне със ситуацията в Стара Загора.
Присъединяваме се и към препоръките на коалиция „Достоен дом“ за предотвратяване на подобни ситуации в бъдеще като се извършат промени в подхода на местните власти и ДНСК за осъществяване на превантивен контрол за недопускане на незаконни строежи, както и предприемане на дейности за улесняване и подпомагане на законното строителство за хора от уязвими групи от населението.
В заключение призоваваме отговорните институции, включително АСП и ДАЗД, и бъдещето служебно правителство не само да подкрепят местната власт в решаването на случая, но да създадат инструмент за анализ и систематизация, който ще позволи на следващия кабинет да преразгледа и подобри действащата нормативна рамка.
Национална мрежа за децата остава достъпен и предвидим партньор за намирането на трайно решение на въпроса и отстоява за защитата на висшия интерес на децата като отправна точка в процеса.
1. Ефекти от институционализацията на децата, Европейска експертна група по въпросите на прехода от институционална грижа към грижа в общността (2012), Общи европейски насоки за преход от институционална грижа към грижа в общността
Снимка: rgbstock.com/macieklew