На 11 и 12 февруари се състоя регулярната среща на тематични работни групи „Семейство” и „Здраве”, в рамките на които организациите членове на Национална мрежа за децата получават пространство за обмен на опит и съгласуване на приоритети за застъпничество и промяна на законодателството и практиките в областта на семейните и здравни политики.
Основният фокус на срещата беше върху проекта за „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България”, който цели да въведе подход, ориентиран към семействата, с ясни цели, мерки и дейности. Пълният текст на проекто-Визията можете да намерите ТУК. Нуждата от приемане на семейна политика в страната е идентифицирана като един от основните застъпнически приоритети на Национална мрежа за децата още в началото на 2014 г. Проектът „Визия за семейна политика в подкрепа на децата и семействата в България” се осъществява с финансовата помощ на Програмата за подкрепа на НПО по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и стартира през март 2014 г.
Участниците в ТРГ „Семейство” и ТРГ „Здраве”, представители от над 30 организации членове на Мрежата, работиха в малки групи и дадоха обратна връзка относно съдържанието на проекта. Те идентифицираха нуждата от представяне на основен текст, който да очертае генерални препоръки и подходи, както и допълнителна част към него, която да даде детайлна информация за конкретните мерки и дейности, необходими за изпълнението на основните цели. Участниците обърнаха внимание и върху необходимостта от провеждане на застъпнически кампании на местно ниво, които да представят Визия за общинска политика с мерки и дейности, които могат да се осъществят на място, във всяка община.
В рамките на ТРГ „Семейство” участниците обсъдиха трите приоритетни цели, върху които ще бъде базиран актуализираният План за действие в изпълнение на Визията за деинституционализация, а именно: превенция на разделянето на децата от родителите; продължаване на процеса на деинституционализация и повишаване на ефективността на системата за закрила. Беше отчетена нуждата от функционален анализ на системата на закрила, който би дал яснота какви ще са най-адекватните действия за продължаване на процеса. Участниците бяха единодушни, че има огромна нужда от подходящи инвестиции в капацитета на социалните работници.
В рамките на ТРГ „Здраве“ участниците получиха възможност да представят различните актуални проекти, по които организациите членове работят, да създадат нови партньорства и да намерят поле за сътрудничество по различни теми. Основно внимание беше обърнато на приложението на Наредба 26 за здравно неосигурените бременни жени, чието изпълнение не се спазва от акушер-гинеколозите, тъй като след това има затруднение да получат плащането за прегледите от страна на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК).
Вторият ден на срещата беше посветен на посещения на практиките на колегите от SOS Детски селища – България и Фондация „За нашите деца” и по-конкретно – дейностите на техните Центрове за обществена подкрепа – ЦОП „Шанс” и ЦОП „Св. София”. По време на посещението в ЦОП „Св. София” на Фондация „За нашите деца” участниците научиха повече и за работата на Фондацията по превенция на изоставянето на ниво Родилно отделение, както и за психологическата подкрепа за родителите на недоносени деца или деца с увреждания в неонатологичното отделение на 1-ва градска болница в София.
Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от сдружение „Дете и пространство“, Национална мрежа за децата и ИИНЧ – БАН и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.