Със становище до Конституционния съд Национална мрежа за децата категорично се противопоставя на твърдението, че Законът за социалните услуги е противоконституционен.
Група от 54 депутати от политическа партия БСП отправиха искане към Конституционния съд за обявяване на Закона за социалните услуги (обн. в ДВ, брой 24 от 22 март 2019 г., в сила от 01.07.2020 г.) за противоконституционен в цялост и в отделни (около 44) разпоредби.
С определението си от 15 април 2020 г., с което допуска за разглеждане по същество искането по конституционно дело № 3/2020, Конституционният съд отправи покана до Национална мрежа за децата да представи становището си, което считаме за признание за активността и експертизата на НМД и други граждански организации по темата.
Обръщаме внимание, че Мрежа за децата не е доставчик на социални услуги, а е неправителствена организация в обществена полза. Нашата роля беше в проследяването на обществените процеси, съпътстващи приемането на ЗСУ. Ние участвахме в процеса на подготовката на закона чрез включване към изготвянето на Пътна карта за неговото съгласуване, както и в работната група. НМД допринесе за процеса и чрез сондиране на мнения от гражданското общество, обсъждане и консултиране.
В тази връзка, предвид нашата широка членска маса от 146 организации, работещи с деца и семейства, включително родителски организации и доставчици на социални услуги, и нашия фокус към защита правата на децата, ние представихме становище по отправените искания за противоконституционност на ЗСУ.
С позицията си категорично обявяваме, че не споделяме тезата, че Законът за социалните услуги е противоконституционен или противоречащ на основните принципи и основните права на гражданите, залегнали в Конституцията.
В становището реферираме към относима практика от чуждестранни решения на Конституционни съдилища, в частност – от Чехия, Франция и Германия, както и към решения от Европейския съд по правата на човека, които са относими към темата. Прилагаме и аргументация, произтичаща от тълкуване на закони от българския правов ред и международни източници като Всеобщата декларация на правата на човека, Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ), Хартата на основните права на Европейския съюз (ХОПЕС), Европейската социална харта (ЕСХ).
Пълен текст на становището (PDF)
Становищата на други граждански организации, институции и сдружения може да прочетете ТУК
Снимка: pixabay.com