Във връзка със случая на двегодишната българска гражданка, родена във Великобритания, Меган Пейви, за която английски съд постанови да бъде осиновена и отхвърли оспорването на това решение от страна на майка й Елисавета, Национална мрежа за децата се застъпва за правото на детето да бъде отглеждано от семейството си по майчина линия в България.
Нашата принципна позиция е, че решението за осиновяване на Меган във Великобритания при положение, че тя има семейство, което има желание и призната от отговорните у нас институции възможност да се грижи за детето представлява нарушение на Конвенцията на ООН за правата на детето (КООНПД).
Конвенцията е създадена след десетилетен процес на преговори между правителства, международни агенции и изследователи. Тя представлява световният консенсус относно даване на децата на права със законова сила, който не само провъзгласява правата на детето, но извежда на преден план и изисква подход, основаващ се на тези права при формирането и прилагането на политиките и практиките за деца. Документът е ратифициран както от България, така и от Великобритания и по силата на международното право има превес над съответното местно законодателство.
Конвенцията постановява, че:
– Чл. 8., 1. Държавите – страни по Конвенцията, се задължават да зачитат правото на детето да запази без незаконна намеса своята самоличност, включително своето гражданство, име и семейни връзки, както са признати от закона.
Осиновяването означава незачитане на семейните връзки на Меган в България и нейното българско гражданство.
– Чл. 9., 1.Държавите – страни по Конвенцията, осигуряват детето да не бъде разделяно от родителите си против тяхната воля, освен когато компетентните власти решат в съответствие с приложимите закони и процедури и при възможност за съдебен преглед, че такова разделяне е необходимо за висшите интереси на детето. Такова решение може да бъде необходимо в някои особени случаи, като например малтретиране или изоставяне на детето от родителите, или когато родителите живеят разделени и трябва да се вземе решение относно местоживеенето на детето.
Меган е разделена от нейната майка Елисавета против волята й. Доколкото ни е известно няма данни за малтретиране или изоставяне на детето от страна на Елисавета. Нещо повече, нейните родители в България желаят и могат да осигурят грижа в родното семейство на Меган у нас.
– Чл. 9, 3. Държавите – страни по Конвенцията, зачитат правото на детето, което е отделено от единия или от двамата си родители, да поддържа лични отношения и пряк контакт с двамата си родители редовно освен ако това противоречи на висшите интереси на детето.
Елисавета не е виждала Меган от август 2013 г. Ние не сме запознати с материалите по делото и всички обстоятелства около случая, но се питаме как контактите на Меган с нейната родна майка, която се бори за това детето й да не бъде осиновено от непознато семейство може да противоречат на висшите интереси на Меган.
– Чл. 21. За държавите – страни по Конвенцията, които признават и или допускат системата на осиновяване, висшите интереси на детето трябва да бъдат първостепенно съображение, като за целта те:
а) осигуряват осиновяването на дете да бъде разрешавано само от компетентните власти, които определят в съответствие с приложимите закони и процедури и на основата на всички достоверни, отнасящи се към случая данни, че осиновяването е възможно, като се отчита отношението на детето с неговите родители, роднини и законни настойници, и че ако е необходимо, тези лица, след като са били съответно информирани, са дали своето съгласие за осиновяването, като им е предоставена нужната консултация.
При положение, че Елисавета, Марийка и Ганчо Попови се борят за това да отглеждат Меган от момента, в който Меган е била преместена в приемно семейство и разделена от Елисавета и че те никога не са дали съгласие за нейното осиновяване, ние считаме, че отношението на Меган с нейната майка, баба и дядо не е зачетено от английския съд, което е поредното нарушение на Конвенцията на ООН за правата на детето.
Национална мрежа за децата се присъединява към апела отговорните български власти да вземат отношение към съдебния процес и да настояват становищата на компетентните органи по закрила на детето в България да бъдат взети под внимание от съда във Великобритания предвид факта, че Меган е българска гражданка. Ние намираме за недопустимо едно дете да бъде осиновено при положение, че неговото родно семейство иска и може – доказано от българските компетентни власти – да се грижи за него. Апелираме българските власти да защитят правото на Меган да остане със семейството си.
26 февруари 2014 г.
Национална мрежа за децата
Снимка: sxc.hu/winjohn