Национална мрежа за децата изрази становище по три законопроекта за промени в Закона за предучилищното и училищно образование. Предложените промени предвиждат по един учебник по предмет, онлайн обучение при желание на родителите в следващите 2 учебни години и забрана на политическа и партийна дейност в образователната система.
Предложение на група депутати от БСП (ЗИД на ЗПУО №46-154-01-24, внесен на 30.07.2021 г.) предвижда за всеки учебен предмет за всеки отделен клас да бъде одобряван само един учебник или учебен комплект. Според вносителите подобен подход би довел до значимо намаляване на цената на учебника и разходите на държавата.
Национална мрежа за децата счита, че подобен подход не може да отговори на нуждата от свобода и автономия на учителя, който е важен фактор за обучението и постиженията на децата и силно ограничава възможността да се отговори на все по-комплексните индивидуални нужди на всяко едно дете. Възможността за създаване на позитивна конкуренция между автори и издателства за по-качествено, разнообразно и интерактивно съдържание би била напълно блокирана, като същевременно не се предвиждат никакви нови критерии за одобрение на учебниците, което би позволило да да се издава учебник със същите недостатъци като сега съществуващите на пазара. Не на последно място, одобряването на един учебник би довело до сериозни предпоставки за корупционни практики и съмнения в обективността на избор кой да бъде този държавно-доминиран учебник.
С друго предложение за промени в Закона за предучилищното и училищното образование на депутати от ГЕРБ-СДС (ЗИД на ЗПУО №46-154-01-27, внесен на 06.08.2021 г.) се предвижда родителите да могат да избират дали детето им да премине към обучение в електронна среда през учебните години 2021/2022 и 2022/2023, независимо дали е обявена извънредна епидемична обстановка.
Предвид все още усложнената епидемиологична обстановка в страната и ниският ваксинационен статус на населението, е оправдано възможността за избор на ОЕРС от родители на деца, които са в по-висок здравословен риск или живеят с член от семейството, който е в такъв риск, да се удължи и през предстоящата 2021/2022 учебна година. Национална мрежа за децата подкрепя запазването на тази възможност в своето становище. Тази възможност обаче не бива предварително да бъде разширявана и през следващата 2022/2023 г., тъй като това предпоставя , че страната ще е в сходна ситуация поне за още една календарна година.
Държавата следва да проведе необходимите кампании и да наложи мерки, които да доведат до справяне с пандемията от COVID-19 на по-ранен етап. А решение дали възможността за ОЕСР да се удължи и през учебната 2022/2023 г. да се вземе с оглед на епидемиологичната ситуация в този предстоящ момент, след края на учебната 2021/2022 г. и само ако има такава категорична необходимост поради настъпили сериозни промени в разпространението на вируса и при препоръка на здравните власти за това.
Със ЗИД на ЗПУО №46-102-01-3 Министерски съвет предлага забрана на политическата и партийната дейност в системата на предучилищното и училищното образование. Национална мрежа за децата приветства отдавна необходимия процес на деполитизация на образователната система. Това ще доведе до подобряване на качеството на управление на системите до най-ниско ниво като позволи на доказани специалисти да развият своите визии за управляваните от тях структури и да изградят свои политики, екипи и партньорства, с ясна отчетност и включване на местните общности, родителите, учениците и всички заинтересовани страни.
Пълния текст на становището четете тук.
Снимка: freeimages.com