Национална мрежа за децата приветства включването на специфична цел 7 в Пътната карта, която цели изграждане на система за детско правосъдие, насочена към превенция, осигуряване на ефективна защита и хуманни корективни мерки. Реформата в системата за детско правосъдие започна преди около 15 години и според нас осъществяването й е крайно необходимо с оглед гарантиране правата на децата и осигуряване на координация със системата за закрила.
Национална мрежа за децата приветства предвидените специализирани съдебни състави, както и създаването на стандарти и вътрешни правила за тяхната работа, но в същото време смятаме, че трябва да се предвиди създаване на стандарти за компетентности и правила за работа с деца на всички професионалисти от системата за детско правосъдие, включително прокурори, полицаи, магистрати, следователи, адвокати и други.
Относно мярка 5.7.3 практиката на организациите-членове на Национална мрежа за децата показва, че необходимостта от подобряване на междуинституционалната координация и взаимодействието между различните системи е едно от най-големите предизвикателства. В тази връзка считаме, че трябва да се допълни текст, който да изисква „разработване и приемане на ясен механизъм за координация между всички заинтересовани страни с конкретен център на координация и с ясни роли и отговорности на всички заинтересовани страни”.
Считаме, че картата също трябва да бъде допълнена с точки за развиване и прилагане на ефективни програми и услуги за превенция, подкрепа, реинтеграция и ресоциализация на децата и младите хора и поемане на политически ангажимент за закриване на социално-педагогическите интернати (СПИ) и възпитателните училища-интернати (ВУИ).
Във връзка с липсата на предвидено финансиране за конкретната специфична цел, свързана с детското правосъдие, бихме искали да предложим да има специални операция, която да е насочена към установяване на стандарти за компетентности на всички професионалисти от системата за детско правосъдие.
Вярваме, че това ще помогне за гарантирането на обща философия и подход към специализацията на професионалистите, които да бъдат отразени в стандартите за различните професионални групи, и да допринесат към изграждането на интегриран и координиран подход към децата жертви или извършители на престъпления.
Пълен текст на становището (PDF, 248 KB)
Снимка: pixabay.com