Представителят на Национална мрежа за децата в Комитета за наблюдение на Оперативна програма Развитие на човешките ресурси изпрати до управляващия орган коментарите на Мрежата относно предложените промени във вътрешните правила на Комитета.
На първо място коментираме аргументите за промените в глава втора, член 3(2), алинея 2, където „разглежда и одобрява“ е заменено със „съгласува“, като считаме, че “съгласува” звучи по-неясно и не показва яснота по отношение на роли и отговорности. Притесненията ни са, че „съгласуването“ ще върви в посока „представяне за информация“ и няма да позволи на Комитета по наблюдение да изпълни ролята си на орган, основан на принципа на партньорство, чиято основна задача е да следи за ефективността и качеството на изпълнение на програмата. Представителят на Мрежа за децата е против така предложените промени.
Също така е необходим ясен механизъм за разработване на индикативната годишна работна програма. Опитът ни до момента показва, че проектът на индикативна годишна работна програма се публикува на страницата на оперативната програма в интернет и изпраща на членовете на Комитета за наблюдение няколко дни преди заседанието. Всякакви реакции и становища по проекта обикновено се приемат за сведение и не водят до съществени промени в планираните операции и/или разработването на нови такива, което води до усещане, че решенията са предварително взети от Управляващия орган и ръководството на Министерството и се представят за информация. По тази причина предлагаме да се направи преглед на начина, по който се планира индикативната годишна работна програма с оглед оптимизиране на съществуващата процедура и механизъм.
Считаме, че проектът на програма трябва да стъпва на конкретен анализ на работата до момента, включително за изминалия отчетен период, изпълнението на програмата по оси и приоритети и съгласуване в рамките на подкомитетите и /или с ключови заинтересовани страни на приоритетни операции, които да са в съответствие с водените политики и планираните реформи.
Считаме, че след необходимото обсъждане и консултиране с различни заинтересовани страни, един такъв конкретен механизъм би следвало да бъде регламентиран в глава 2, член 3 (1), алинея 3 от Правилата.
Групата организации, работещи в сферата на социалното включване и интегрирането на маргинализираните групи, представлявани от Амалипе, също изпратиха коментари (PDF, 385 KB) за промените във вътрешните правила на комитета.
Според тях е необходимо Комитетът за наблюдение на ОПРЧР да одобрява промяна във финансовия ресурс по процедурите на подбор на проекти и процедурите на директно предоставяне само ако тя надхвърля 20 %, каквато е практиката по редица грантови схеми. Промяната под 20% да се прави служебно от УО, като информира за това членовете на Комитета за наблюдение на ОПРЧР.
Пълен текст на писмото (PDF, 242 KB)
Снимка: stockvault.net