В началото на годината Национална мрежа за децата проведе 6 уебинара по темите на Европейската гаранция за детето: Здравеопазване, Хранене, Ранно детско развитие, Жилищно настаняване, Образование и Високорискови общности. Целта им беше експерти от държавните институции и неправителствения сектор в шестте области да обсъдят добри практики и предложения, които да подпомогнат държавните институции при реализацията на Европейската гаранция за детето в България.
Като резултат от тези уебинари експертите на Национална мрежа за децата изготвиха документ , базиран на анализите, изводите и предложенията за конкретни мерки и политики, които да залегнат в Националния план по изпълнение на Детската гаранция в България.
Европейската гаранция за детето е инициатива на Европейската комисия като логично продължение на политиките, заложени в Стратегията на ЕС за правата на детето. Целта на Детската гаранция е да осигури достъп до здравеопазване, образование, ранни детски грижи, приемливо жилище и подходящ хранителен режим за най-уязвимите групи деца в ЕС, като така редуцира дела на децата, живеещи в бедност и социално изключване на територията на Съюза.
През 2019 г. повече от 18 млн. деца (22% от децата до 18-годишна възраст) в ЕС живеят в домакинства, изложени на риск от бедност или социално изключване. В България този процент е почти двоен. Очаква се техният брой да се е повишил по време на пандемията от КОВИД-19. Намерението на Европейската гаранция за детето е да прекъсне цикъла на поколенческа бедност, който води до изпадане от образование и има щети върху здравето и обучението и затваря цикъла на бедността. Най-засегнатите държави-членки, в това число и България, трябва да изразходват 5% от отпуснатите им средства по Европейския социален фонд плюс за борба с детската бедност и социалното изключване. Държавите-членки могат също да използват Европейския фонд за регионално развитие, InvestEU и Механизма за възстановяване и устойчивост за финансиране на мерки за борба с детската бедност и социалното изключване.
Визията на Национална мрежа за децата е, че Националният план следва да бъде динамичен документ, който да се променя, допълва и редактира, за да отразява реалните нужди на децата, към които е насочен. В него трябва да се разпишат ясно и конкретно междусекторните политики и взаимодействието между държавните институции и неправителствените организации, които да са ефективни при изпълнението на целите на Детската гаранция.
Важна част от плана трябва да бъде и процесът на мониторинг и оценка на ефективността на заложените дейности. От съществено значение е всички заинтересовани страни и преди всичко държавните институции, ангажирани с подготовката и изпълнението на Плана, да осъзнаят изключителната значимост на Европейската гаранция за детето като инициатива, която ще отключи възможности за реално прекъсване на цикъла на поколенческа бедност, за повишаване на благосъстоянието на децата и семействата в риск, както и за създаване на разбиране, че макар и от такива семейства, децата имат жизнена перспектива.
Прочетете пълния документ ТУК