Кръгла маса на тема „Глобалните цели за устойчиво развитие след 2015 г. и младите хора“ беше организирана от фондация „Смарт“ в партньорство с НЦОЗА, сдружение „Младежка мрежа в развитие“, Y-Peer България и YouAct. На събитието, което се проведе на 29 октомври, присъстваха представители на Министерство на външните работи, Министерството на младежта и спорта, представители на граждански организации и млади активисти.
По време на срещата бяха представени Програмата за развитие на ООН и новите цели за устойчиво развитие, които замениха целите за развитие на хилядолетието. Счита се, че новата програма е по-холистична и е базирана на трите основни стълба на концепцията за устойчиво развитие – икономическо, социално и екологично, като 17-те глобални цели за устойчиво развитие са насочени към следните перспективи:
- Да изкореним крайната бедност;
- Да се справим с неравенствата и несправедливостта;
- Да се справим с климатичните промени.
Целите са приети на 25 септември 2015 година от ООН и към 17-те насоки има 169 конкретни подцели или задачи. Първата е “повсеместно изкореняване на бедността във всичките й прояви”. Усилията ще бъдат насочени също така към осигуряване на качествено образование, добро здраве, равенство между половете, достъп до надеждна и стабилна енергетика, както и устойчив икономически растеж, свързан със създаване на повече работни места.
По време на срещата беше представена и декларация на млади хора, сред които Роси Костадинова и Велислав Петков, доброволци и активисти към „Социален диалог 2001“, и Михаела Боянова, доброволец и активист към фондация „П.У.Л.С“ – Перник. С декларацията младите хора споделят редица тревожни факти като увеличаване на случаите на ранна бременност, броя на хората, страдащи от затлъстяване, употребата на психоактивни вещества и др. и призовават за здравно образование за всеки и въвеждане на отделен предмет по здравно и сексуално образование в училищата. Те вярват, че информираните решения са основен фактор в личностното развитие на всеки човек и информацията дава възможност за личен избор. Според тях въвеждането на здравно и сексуално образование в училище може да реши редица проблеми на младежите в съвременното общество.
Анина Чилева, главен експерт в НЦОЗА, представи концепцията за здравно образование и необходимостта от осигуряване на системно здравно образование в българското училище. Тя представи детството и юношеството като особено важен период, в който се формират редица жизненоважни умения за живот, и данни за България, които илюстрират необходимостта от изграждане на система от знания, умения и позитивни нагласи за здравословно поведение в учениците и младите хора.
Като част от дискусията се коментира и новоприетия Закон за предуличищното и училищното образование, стандартите към него и необходимостта от участие на организаторите на кръглата маса в разработването на стандарта „Здравно, гражданско и интеркултурно образование“ и други, свързани с темата, стандарти като общообразователна подготовка, учебен план и др.
Николета Попкостадинова, финалист в конкурса “Промяната” на НОВА телевизия и Reach for Change, представи накратко идеята за изграждане на сайт за здравно и сексуално образование, който в момента се тества.
За повече информация за кръглата маса и презентации от събитието може да се свържете с Мария Ташева, мениджър “Младежки програми”, [email protected] и [email protected].
Снимка: freeimages.com