Национална мрежа за децата алармира за регрес в системата за закрила на детето с отворено писмо до Бойко Борисов
Национална мрежа за децата изпрати официално писмо до министър-председателя Бойко Борисов, с което изразява безпокойство по повод продължаващите с години нерешени спешни въпроси, свързани със закрилата и правата на децата в България.
Като обединение на 137 граждански организации, работещи с и за деца и семейства в цялата страна, сме изключително разтревожени от системния регрес на системата за закрила на детето, който се отразява върху децата и техните родители, които имат досег с нея.
Сред проблемите, които открояваме като най-съществени, са продължаващата с годините висока натовареност на работещите в системата за закрила, липсата на изисквания за специализирано висше образование и професионални стандарти, качествена подготовка и последващи обучения, мониторинг, супервизия и други. Вярваме, че тези проблеми няма да бъдат решени с прехвърлянето на Отделите за закрила на детето от една агенция към друга и създаването на мегаагенция, която да отговаря за децата, семействата, възрастните и хората с увреждания, както бе наскоро предложено от депутати от ВМРО.
В същото време и на фона на обезпокоителните данни за това, че децата в България продължават да живеят в бедност, да отпадат от училище и да бъдат разделяни от семействата им, намираме за обезпокоителни и притеснителни политиката, действията и отношението към гражданските организации, работещи с деца и родители, от страна на ръководството на Министерство на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане.
Непрекъснато се сблъскваме с прояви на противоречие между официално декларирани намерения за реформа за въвеждане на интегрирана система за закрила на детето и реално блокиране на всяка промяна сред управляващите; между официалното споделяне на европейски демократични принципи и ценности и реално практикуване на принципи и ценности от тоталитарното минало, сред които и неглижиране на гражданското общество.
От 28 до 31 май в гр. София се проведе Годишната среща на Национална мрежа за децата. Това е най-голямото събитие през годината, което събира над 200 представители на организации, местни власти, специалисти, работещи с деца, и млади хора от цялата страна, като целта му е да предостави възможности за обмяна на опит и практики, взаимно научаване, обучение, откриване на партньори и поставяне на общи проблеми и възможни решения. Изключително сме разочаровани от липсата на участие на представители на Министерство на труда и социалната политика (МТСП) и Агенцията за социално подпомагане (АСП).
Продължава политиката и тенденцията неправителствените организации да бъдат третирани като хора и организации, които се интересуват само от личния си интерес и целят прокарването на „техния опит и/или практика“ и слагането на всички под общ знаменател без ясни критерии и подходи за оценка на ефективността на различни програми и практики. Формално сме включени в редица работни групи, но често нашите предложения са отхвърляни и/или не се приемат с аргументи, че те са по-подходящи за стратегия и/или няма как да бъдат изпълнени.
Продължава и тревожната тенденция от предходния планов период голямата част от средствата по Оперативните програми да бъдат разпределяни между институциите чрез директно предоставяне на средства и да се подценява процедурата за конкурентен подбор на проекти от различни заинтересовани страни. Това оставя впечатление, че програмите се използват за системно финансиране на основните системи на пазара на труда, образованието и социалните услуги, измествайки ангажимента на държавния бюджет, както и че програмите се превръщат в механизъм за преразпределяне на средства между основните правителствени институции, дофинансиране на работата им и осигуряване на финансиране за дейности и проекти, които не са намерили своята устойчивост.
Друг изключително сериозен за нас проблем е и недобрата координация и сътрудничество между различните органи, които имат отношение към закрилата и правата на детето.
Настояваме за спешен краткосрочен план за решаване на проблемите в системата за закрила и дългосрочен, който да е ориентиран към цялостна законодателна и административна реформа, целяща повишаване благосъстоянието на всички деца и родители в страната, а не само закрила на уязвими групи.
Необходима е и системна промяна в начина на работа и отношение към гражданските организации и хората, работещи в тях, като се създадат среда и условия за ефективен диалог с различните заинтересовани страни и взимане на решения, базирани на доказателства и външни оценки, а не описания на дейности!
Вярваме, че участието на гражданите и гражданските организации в процеса на формиране на политики и на вземане на решения, е условие за демокрация, за открито, отговорно и ефективно управление.
Пълен текст на писмото (DOCx, 27 KB)
Снимка: stockvault.net