Национална конференция „Ромите – социални неравенства, нови възможности “ беше организирана от Университета за национално и световно стопанство, фондация „Фридрих Еберт“ и „Център за медийни изследвания и аудиовизуална политика“. Събитието се проведе на 19 октомври.
На конференцията присътваха ректорът на УНСС проф. д.н. Стати Статев, зам. председателят на ДАЗД Велина Белева, ръководителят на Бюро България на фондация „Фридрих Еберт“ г-жа Регине Шуберт, журналисти и студенти.
В работата на конференцията взеха участие научни изследователи, преподаватели, представители на правителствени и неправителствени организации, а научни доклади изнесоха: проф. д-р Антонина Желязкова, СУ „Св. Климент Охридски“, директор на „Международен център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия“, проф. д-р Петко Тодоров, УНСС, Директор на „Център за медийни изследвания и аудиовизуална политика“, д-р Бойко Василев, водещ и продуцент на седмичното обзорно политическо предаване на БНТ „Панорама“, доц. д-р Стела Константинова, УНСС, ръководител катедра „Медии и обществени комуникации“ и докторант Деян Колев, председател на Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“.
ДАЗД има ангажимент като участник, а в някои случаи и като водеща организация, в много програми и проекти, свързани с интеграцията на ромите. Към настоящия момент се изпълняват няколко големи проекта, като изпълнители са неправителствени организации и държавни институции на национално и местно ниво. Ето и някои от тях:
- Проект на сдружение „Разнообразни и равни“ и Център за спешна медицинска помощ – обучение и назначаване на работа на парамедици от ромски произход, 5 човека, които да започнат работа от 1-ви ноември тази година.
- Проект „Т.Е.А.М. – заедно постигаме повече“ на Национален съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси към МС с национален обхват. Като координатори на проекта са назначени роми, ще се създаде регистър/структуриран списък със заинтересовани страни, които да са в помощ на хората във всички населени места, ще се организират публични и медийни събития с разяснителен и подкрепящ характер, ще се създаде и овластена Национална контактна точка по интегриране на ромите.
- Проект „Разработване и внедряване на система за мониторинт, оценка и контрол за изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020“ на Министерски съвет, който ще се създадат единни индикатори за отчитане на промените по отношение на интегрирането на ромската общност
- Партньорски международен проект „Всичко за безопастността“ с българско участие на фондация „Асоциация АНИМУС“, който обръща внимание на ранните бракове, превентира и работи по посока разпознаването им и развитието на добри практики с ромски медиатори.
Говорейки за ранните бракове, трябва да се отбележи, че ДАЗД е ангажирана с проблемите на ромите, свързани с ранни съжителства, бракове и раждания, ранно отпадане от образователната система.
През настоящата 2016 г., в периода м. септември – м. ноември 2016 г. ДАЗД извършва планови проверки в 33 дирекции „Социално подпомагане“ (ДСП) в малки населени места на територията на цялата страна по проблема, свързан с ранните съжителства и раждания. Основна цел на плановите проверки е да бъде събрана обективна информация за действията и мерките, които се предприемат от органа за закрила на детето на местно ниво в случаите на ранни съжителства и ранни раждания, с оглед гарантиране на висшите интереси на децата и правото им на закрила от всички форми на насилие, в това число и неглижиране на нуждите и потребностите на малолетните и непълнолетни момичета, реализирали ранно съжителство, и на младите майки и родените от тях деца. При проверките се изследва дейността на ДСП по случаите на малолетни и непълнолетни съжителстващи момичета, бременни и родилки, ефективността на предприетите мерки, превантивната работа в посока недопускане на последващи ранни забременявания, изоставяне на новородени бебета от малолетни/непълнолетни майки и настаняването им в специализирани институции, продължаване на образованието на посочената категория момичета, взаимодействието с доставчици на социални услуги за деца в тази посока. Целта е да се уеднакви съществуващата до момента разнородна практика в ДСП в работата по тези случаи.
След приключване на проверките и обработка на информацията, ще бъде изготвен национален анализ на резултатите.
И не на последно място, важен приоритет за ДАЗД е повишаване ефективността на мерките за защита на децата от насилие, злоупотреба и други форми на експлоатация, където се провежда контрол по отношение на защитата на децата от трудова експлоатация, следи се за подобряване на сигнализирането и сътрудничеството по случаи на насилие над деца, извършва се координация, мониторинг и контрол по прилагането на Координационния механизъм за рефериране и обгрижване на непридружени деца и деца-жертви на трафик, завръщащи се от чужбина, планирано е провеждането на информационна кампания за превенция на насилието, включително и за популяризиране на НТЛД 116111.
Източник: sacp.government.bg
Снимка: freeimages.com