Намираме се в ключов момент, който ще определи дали времето, усилията и ресурсите, влагани в създаването на Националната детска болница, ще доведат до най-добрата възможна болница за децата в България… или до неефективност, загуба на време и безсмислено разходвани публични средства.
Националната детска болница не е само терен и сграда. Тя трябва да бъде създадена така, че да отговаря на потребностите на тези, които ще я използват – децата, техните родители, лекарите и другите медицински специалисти, които ще работят в нея. Това означава, че тя включва всички необходими клиники, като предоставя възможност за отлична координация между тях, но и оптимизация на използваните ресурси; предоставя възможност родителите да бъдат до децата си непрестанно; включва пространства, които да позволяват продължаването на образователния процес за децата, които имат дълъг болничен престой, както и пространство за свободно време, игра и култура.
За да се гарантира това, преди да започне създаването на задание, е нужно да се търсят отговори като минимум на следните въпроси:
- каква е използваемостта на детските клиники в София и в цялата страна? Тези данни са налични като част от анализ, направен от Министерство на здравеопазването през май 2022 и могат лесно да бъдат използвани за целите на създаването на НДБ.
- какви са здравните потребности на децата днес и с прогноза за следващите 30 години – това ще даде отговор на въпросите за кои деца ще работи НДБ и как да бъде създадена така, че да може да се погрижи възможно най-добре за тяхното здраве.
- какви са потребностите на медицинските специалисти в сега съществуващите детски клиники в София, които работят с национален обхват;
- от какво имат нужда децата и родителите по отношение на техния собствен болничен опит
- колко достъпна ще е Националната детска болница;
- кой е оптималният вариант за преместването на сега съществуващите детски клиники?
Това казахме на срещата, на която Здравна инвестиционна компания „Детска болница“ ни покани, и в становището от национална гражданска инициатива „За истинска детска болница“ и Национална мрежа за децата.
Предложихме четири стъпки, които да гарантират, че Детската болница ще бъде създадена с високо качество и в кратък срок.
- Изработване на план за създаването на НДБ с ясни срокове, в който анализът на потребностите стои сред първите задачи. Планът да бъде предоставен на всички заинтересовани лица със специален фокус върху педиатричната общност (Българска педиатрична асоциация, СБАЛДБ Иван Митев, детските клиники, които се предполага, че ще бъдат включени в структурата на НДБ) и гражданските организации, въвлечени в процеса. Категорично вярваме, че споделянето на обща визия и план за действие ще допринесе за обединяването на усилията в създаването на Детската болница и ще забърза осезаемо процеса.
- Провеждане на пълен анализ на потребностите – при добра организация на работата, анализът на потребностите може да бъде проведен за не повече от 6 месеца, като пред това време паралелно могат да текат други подготвителни дейности по създаването на болницата.
- Тъй като към момента ЗИКДБ е определена за основен координатор на дейностите, към нея да бъде създаден консултативен съвет с участието на педиатрите, педиатричните организации и гражданските организации, който да допринася за бързата и ефективна работа, както и за прозрачността на целия процес.
- ЗИКДБ да предложи със становище механизъм за координация между Здравната инвестиционна компания и Министерство на здравеопазването, който да позволи паралелната работа и споделяне на информация между двете институции.
Приветстваме усилията, които „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ полага за включването на заинтересованите страни в процеса на създаване на Национална детска болница. Вярваме, че това е единственият начин, по който положените усилия да доведат до създаването на модерната, високотехнологична болница за децата, която всички ние искаме да стане реалност в кратък срок.