Войната в Украйна принуди милиони хора да напуснат домовете си – някои търсят безопасност в други части на страната, други – в съседните държави. Около половината от разселените лица са деца. Много от тях са непридружени или са били разделени от семействата си.
Децата бежанци във и извън Украйна се намират в ситуация на повишен риск от насилие, експлоатация и злоупотреби.
1. Пред какви рискове са изправени децата бежанци заради войната в Украйна?
2. Непридружени ли са някои от тези деца?
3. Какво се случва с децата в институционална грижа?
4. Какъв е рискът от трафик на хора?
5. Как могат доброволците да помогнат за закрилата на децата от трафик на хора?
6. Как институциите и заведенията за детски грижи в Украйна могат да отведат децата в безопасност?
7. Какво трябва да направят съседните държави, за да предпазят непридружените деца?
8. Какво се случва с осиновяването?
9. Какво представляват Центровете за подкрепа на деца и семейства (Blue Dots“)?
10. Какво прави УНИЦЕФ, за да предпази разселените и разделени от техните семейства деца
1. Пред какви рискове са изправени разселените заради войната в Украйна деца?
Винаги когато децата са принудени да напуснат домовете си заради конфликт, излагането им на опасност се увеличава. В допълнение на риска да бъдат ранени или убити от оръжия или взривове, разселените деца се изправят и пред множество предизвикателства, докато пътуват. Докато конфликтът ескалира, те имат малко или никакви възможности да се движат по безопасни маршрути сами или заедно със семействата си. Може да попаднат в ситуация на насилие, да са откъснати от жизненоважни медицински грижи, чиста вода и храна. Могат да са подложени на трафик на хора, на принудителен труд или на нелегално превеждане през границата. Разселените жени и момичета са в особен риск от насилие, основано на пола, когато търсят подслон или убежище.
Войната в Украйна има пагубно влияние върху децата. УНИЦЕФ е на терен в Украйна и съседните държави, като увеличава животоспасяващата подкрепа за децата и техните семейства.
2. Непридружени ли са някои от тези деца?
Много деца бежанци във и извън Украйна са непридружени или разделени от родителите и другите членове на семейството си. Почти 100 000 деца в Украйна живеят в институции – домове за деца или пансиони, към момента на ескалиране на кризата. Почти половината от тях са деца с увреждания.
Децата без родителска грижа са в повишен риск от насилие, злоупотреби и експлоатация. Когато тези деца се придвижват извън границите на страната, рисковете се умножават. По време на извънредни ситуации се увеличава и рискът от трафик на хора.
3. Какво се случва с децата в институционална грижа?
Почти 100 000 деца, половината от които са с увреждания, живеят в институционална грижа или пансиони в Украйна. Много от тези деца имат живи роднини или настойници.
Докато институциите опитват да изведат децата в безопасност в съседни или други страни, е критично важно да се предприемат специални мерки в най-добрите интереси на децата и да се гарантира, че е получено съгласието на родителите или хората, отговорни за тях. Преместването на децата на безопасно място не трябва да възпрепятства възможностите за събирането им със семейството в бъдеще. При никакви обстоятелства не трябва семействата да бъдат разделяни в резултат от преместване или евакуация.
4. Какъв е рискът от трафик на хора?
Докато семействата отиват в съседни държави или преминават транзитно през тях, може да се окаже трудно да намерят помощ, на която да се доверят. Хиляди доброволци подкрепят бежанците по граничните пунктове и ги напътстват. Тази масова проява на грижа обаче, особено сред нерегистрирани доброволци, дава и възможност за прикритие на незаконни групировки, като например трафиканти на хора, които се представят под фалшив претекст за хора, които искат да помогнат.
Много бежанци – по-голямата част от които са деца и жени, пристигат в съседни държави, защото са принудени. Те са гладни, изтощени и уплашени. Може да не говорят местния език. Сред хаоса и объркването могат да се превърнат в обект на експлоатация от трафиканти или други групировки под прикритие, които твърдят, че искат да ги насочат към услуги (като регистрация, подслон, здравни грижи, образование и др.).
Децата, които са непридружени или разделени от семействата си, са особено уязвими на трафик. За жените и момичетата, особено онези, които пътуват сами, насилието, основано на пола, което включва и трафик с цел сексуална експлоатация, е реална заплаха.
Рисковете за отвличане, трафик с цел продажба и експлоатация и незаконно осиновяване на деца са по-големи на местата, където по принцип има нарушения на правата на детето или наличие на голям брой хора, които преминават границите.
5. Как могат доброволците да помогнат за закрилата на децата от трафик на хора?
Доброволците в и около приемащите общности, които посрещат и насочват към безопасно място бежанците, са хиляди. Много от тях не са регистрирани, действат на добра воля, за да насочат семействата към местата за регистрация и други жизненоважни услуги. Но проявите на помощ по граничните пунктове може да осигури и прикритие за трафиканти и други злонамерени лица, които имат намерение да експлоатират жени и деца, бягащи от войната. За бежанците, които са под стрес и принуда, особено непридружените деца, може да е невъзможно да различат трафикантите от хората, които наистина предлагат помощ.
Ако сте нерегистриран доброволец, който предлага помощ, следвайте тези насоки за закрила, ако попаднете на дете, което е само:
- Не предполагайте веднага, че детето се е изгубило. Уверете се, че детето е непридружено или е било разделено от семейството си. Не разделяйте детето от родителите му, братята и сестрите му или от други членове на семейството, с които е пътувало.
- Тъй като възрастният, грижещ се за детето, може да е наоколо, попитайте бежанците наблизо дали познават детето. Не изоставяйте детето. Освен ако няма непосредствена заплаха, останете с детето на същото място, докато не разберете местонахождението на грижещия се за него и докато не се уверите, че то е в сигурни ръце.
- При никакви обстоятелства не оставяйте детето заедно с друг доброволец. Не приемайте помощ от друг доброволец, който предложи да го отведе в безопасност.
- Ако след стъпките по-горе се уверите, че детето е непридружено или разделено от семейството си, попитайте детето за името, възрастта, родния град и информация зa семейството му. Запишете всяка допълнителна информация, която може да помогне на властите да открият семейството и да го съберат с детето. Ако детето не може да предостави тази информация, попитайте останалите бежанци, които пътуват с него, какво знаят.
- Дръжте дрехите и принадлежностите на детето у него през цялото време. Това може да помогне на властите да открият семейството.
- Свържете се с компетентна институция, например местната община, граничната полиция, консулските услуги на Украйна в приемащата страна или представители на УНИЦЕФ. Споделете информацията от детето и местонахождението си и следвайте инструкциите от съответната институция. Не оставяйте детето само.
- Не споделяйте информация за детето с никой друг освен с компетентните власти.
- Обяснете на детето какво ще се случи по-нататък. Не обещавайте, че ще намерите родителите му – това може да предизвика допълнително объркване и стрес, ако вместо това бъде предадено на компетентна институция/специалист по закрила на детето.
- Не оставяйте детето само, докато не бъде поверено на компетентна институция/специалист по закрила на детето. Не оставяйте детето при никой друг.
6. Как институциите и заведенията за детски грижи в Украйна могат да отведат децата в безопасност?
При специфични обстоятелства хуманитарната евакуация на институциите за детски грижи е необходима, за да бъдат изведени децата на безопасно място. Отговорните за децата в институции в Украйна трябва да се уверят, че евакуацията се прави в съответствие с инструкциите на националните власти. Правителството на Украйна издаде ясни насоки към всички заведения за детски грижи, включително и домовете за деца и пансионите, как да организират необходимата евакуация. Придвижването трябва да бъде обявено пред компетентните власти в Украйна и съседните страни веднага след пресичането на границата и, доколкото е възможно, децата трябва да бъдат евакуирани със своите документи и досиета.
За да се осигури максимална защита, УНИЦЕФ призовава всички законово отговорни за децата в институционална грижа да:
- Следват инструкциите на националните власти за евакуацията, особено Процедура 166, която съдържа конкретни изисквания за придвижването, включително колко възрастни трябва да придружават групите деца и как да предпазят децата с увреждания.
- Обявяват придвижването на децата пред компетентните власти в Украйна и съседните страни, ако е възможно, преди заминаването и веднага щом децата преминат международна граница.
- Да определят възрастен, отговорен за децата, който да носи копия от личните документи, актуална снимка на всяко дете и копие от досието на всяко дете, включително информация за семейството, историята на случая, нуждите от грижи, и специални нужди.
- Гарантират, че всички деца носят своите лични документи и досиета, които трябва да включват информация за семейството, историята на случая и нуждите от грижи, както и информация за контакти с възрастен, в случай че децата бъдат разделени при пътуването.
- Работят в сътрудничество с компетентните власти, за да осигурят бързо събиране с родителите, когато това е в най-добрите интереси на детето, и междувременно предоставяне на временна сигурна и подходяща грижа.
- Гарантират, че децата няма да бъдат разделени от своите братя и сестри, ако се евакуират заедно.
7. Какво трябва да направят съседните държави, за да предпазят непридружените деца?
УНИЦЕФ, заедно с Агенцията на ООН за бежанците, призовава всички съседни и засегнати страни да гарантират незабавна идентификация и регистрация на непридружените и разделените от семействата си деца, които бягат от Украйна, след като им осигурят достъп до територията си.
За децата, които са разселени извън страната без семействата си, временната приемна грижа или друга общностно базирана грижа през правителствената система предлага закрила. Не бива да се извършват осиновявания по време или веднага след извънредни ситуации. Трябва да се положат всички усилия, за да могат децата да се съберат със семействата си, когато това е възможно, ако събирането е в най-добрите интереси на детето.
За да предпазят всички деца от експлоатация и злоупотреби, държавите трябва да предложат безопасни места за семействата веднага след преминаването на границата и да ги свържат с националните системи за закрила на детето. Настоящата кризисна ситуация също така изисква бързо разширяване на капацитета за грижи при спешни ситуации с полагащи грижа възрастни, преминали през проверка, както и други критично важни услуги за закрила на детето, включително срещу насилие, основано на пола, както и механизми за проследяване и събиране на разделени семейства. Това е от съществено значение за непридружените и разделени от семействата си деца, които се нуждаят от временни грижи, докато се полагат усилия за събиране на семейството. Според насоките на УНИЦЕФ при тези обстоятелства трябва да бъдат насърчавани грижите в семейна среда и в общност, а институционалната грижа да се използва само в краен случай и за възможно най-кратък период от време.
По-специално съседните и засегнатите страни трябва да:
- Въведат и укрепят процесите по идентификация на непридружени и разделени от семействата си деца по границите, включително мониторинг на микробуси и автобуси, които транспортират множество деца.
- Обособят и укрепят безопасни пространства за деца на граничните пунктове и на други стратегически места, включително като осигурят социални работници и детски психолози, които да окажат подкрепа на децата.
- Да включат безопасните пространства в националните системи за закрила на детето и бързо да разширят капацитета на спешната алтернативна грижа в семейна среда и други жизненоважни услуги за закрила на децата и за противодействие на насилието, основано на пола, включително за проследяване и събиране на разделени семейства.
- Да прилагат процедури за закрила на детето за предотвратяване на насилието, експлоатацията и злоупотребите с деца по време на придвижване, процедурите за предоставяне на грижа и проследяване на семейства.
8. Какво се случва с осиновяването?
Децата, разделени от родителите си по време на хуманитарна криза, не би следвало да се приемат като сираци и да подлежат на осиновяване. Поради тази причина не трябва да се извършва осиновяване по време или непосредствено след извънредна ситуация. Докато съдбата на родителите на детето или останалите близки членове от семейството не бъде потвърдена, се смята, че всяко разделено от семейството си дете – дори и онези, които са били в институционална грижа преди войната, имат живи близки роднини. Трябва да се положат всички усилия за събиране на децата с техните семейства, ако такова събиране е ръководено от най-добрите интереси на децата.
Осиновяването в чужбина трябва да се предприема само в случаите, когато са положени всички усилия за откриване на семейството и събирането с него и са потърсени устойчиви решения вътре в страната на детето, включително грижи от страна на роднини и осиновяване.
Разселването в извънредна ситуация не трябва да служи като причина за ускоряване на осиновяването или заобикаляне на международните стандарти. Осиновяванията трябва винаги да са ръководени от най-добрите интереси на детето при пълно зачитане на неговите права.
УНИЦЕФ подкрепя международното осиновяване, когато се случва в съответствие със стандартите и принципите на Хагската конвенция за защита на децата и сътрудничество в областта на международните осиновявания от 1993 г. При извънредна ситуация е почти невъзможно да се гарантира, че стандартите и защитните механизми заложени в Конвенцията ще бъдат спазени. Това повишава риска от отвличане на деца, продажба, трафик на хора, както и от незаконни осиновявания.
9. Какво представляват Центровете за подкрепа на деца и семейства (Blue Dots)?
Обособени съвместно от УНИЦЕФ и Агенцията на ООН за бежанците и местните власти и партньори, Центровете за подкрепа на деца и семейства са безопасни пространства по миграционните маршрути, които предоставят на децата и семействата жизненоважна информация и услуги. Тези безопасни пространства целят да гарантират, че семействата са наясно с правата си като бежанци и им помагат да получат достъп до здравни грижи, образование, психологическа подкрепа и др. Те идентифицират и регистрират деца, които пътуват сами, и ги свързват със службите за закрила. Центровете предлагат също насочване към услуги за жени, включително във връзка с насилие, основано на пола.
УНИЦЕФ, заедно с Агенцията на ООН за бежанците и местните власти и партньори, увеличава броя на тези специализирани центрове в Молдова, Румъния, Полша и Беларус, за да предпази децата бежанци, които са в риск от експлоатация и злоупотреби.
10. Какво прави УНИЦЕФ, за да предпази разселените и разделени от техните семейства деца?
УНИЦЕФ работи денонощно, за да увеличи животоспасяващата си работа за децата във и извън Украйна. Това включва:
- Осигуряване на хуманитарна помощ в районите, засегнати от конфликта – включително медицински материали, хирургическо оборудване, акушерски комплекти и кислородни концентратори, и доставки на чиста вода за пиене и хигиена.
- Подкрепа за мобилните екипи за предоставяне на психо-социална подкрепа, подкрепа за психичното здраве на децата и услуги за закрила.
- Обособяване на безопасните пространства за деца и жени по граничните пунктове със съседни държави, за да бъдат предоставени критично важна информация и услуги на бежанците, както и да бъдат идентифицирани и регистрирани непридружените деца.
- Подкрепа за национални и местни партньори в Украйна и съседните държави в съвместно сътрудничество с Агенцията на ООН за бежанците и други хуманитарни агенции.
- Продължаване на усилията и подкрепата в отговор на пандемията от COVID-19.
Източник: УНИЦЕФ България
Снимка: pixabay.com