През последните години намалява броят на децата в институции у нас. Това съобщи директорът на Социални услуги и приемна грижа към UNICEF Милена Харизанова пред национална гелевизия Bulgaria ON AIR. По думите й тези деца вече се поемат от приемни семейства или в други форми на грижа.
“Това стана на цената на доста инвестиции в приемната грижа и в другите алтернативни форми на приемната грижа, които са малките групови домове – на места доста успешни, но на други места доста неуспешни”, поясни Харизанова.
Приемният родител Мария Благоева разказа личната си история. По думите й по професия е инженер и е получавала добро заплащане, но е избрала да бъде приемен родител. Благоева живяла до дом за изоставени деца, които често й идвали на гости и й разказвали за затрудненията си. Тогава жената решила да помогне на група деца.
“Първият, когото взех, беше един чернокож младеж, който се казва Реми. Той е танцьор. Развива се. Ние сме неговото семейство. Имам и две по-малки – момиченце и момченце на 6 и 7 години. Смятам, че правя нещо хубаво”, поясни Благоева.
Сблъсках се с много документи и това е една от причините с много приемни родители да си направим Асоциация по приемна грижа, уточни Благоева. По думите й основните проблеми на приемните родители са свързани с тези на децата.
“Основният проблем, който може да звучи несериозно е отношението към приемните родители. Напоследък се засилва едно негативно отношение към приемните родители, а тези хора пренастройват целия си живот, за да го напаснат към този на децата. Всичко, което правят, е да бъдат децата добре и една голяма част от тях са мисионери. Не казвам, че няма и печелбари, въпреки че за да бъде гледано едно дете добре, приемният родител трябва да дава още толкова от себе си”, коментира Благоева.
Има съпоставка между приемните и биологичните родители, смята Харизанова. По думите й заплатата на приемния родител е малко над минималната.
“Децата са най-различни – от родилния дом, деца между 15 – 16-годишни, такива, които са преминали през различни трудности. Това противопоставяне трябва да се преодолее по някакъв начин и наистина биологичните родители са първото семейство, което трябва да се подкрепя. Възможно най-много усилия на държавата трябва да са насочени към биологичните родители, защото няма по-добре за едно дете от това да бъде гледано от майка си и баща си”, поясни Харизанова.
Проблемите, които в момента излизат от приемната грижа, са в резултат от развитието й, смята Харизанова.
“Приемната грижа е временна. Целта й е децата да остават максимално кратко и те отново да се върнат в семействата си, така че можем да имаме устойчива система за закрила само, когато подкрепяме биологичните семейства”, заяви Харизанова.
Източник: chernomore.bg
Снимка: pixabay.com/ blanka