Младежка мрежа “Мегафон” активно се включва в подготовката на събитието “Златна ябълка”. Младежите сами избират в каква роля да влязат като част от тях тази година пожелаха да бъдат репортери. Вижте тяхната гледна точка към церемонията и прочетете интервютата, които направиха с победителите и с гостите на Наградите.
За поредна година НМД организира наградите „Златна ябълка“ като израз на признание към хората, институциите и организациите, които са вложили усилие в това да подобряват живота и благосъстоянието на децата на България. Събитието се проведе на 31 май в зала „България“ на Софийска филхармония. Гостите и номинираните започхана да влизат, а на вратата ги посрещнаха младежи с топли усмивки и вкусни бонбони.
Всички седнаха по своите места и водещите Йордан Руменов и Ива Дойчинова сложиха началото на събитието. В началото на церемонията пред публиката излезе Георги Богданов – изпълнителен директор на Национална мрежа за децата, който привества гостите. Последва изказване на министъра на труда и социалната политика – господин Бисер Петков. До края на вечерта след изказалите се от сцената бяха госпожа Елеонора Лилова – председател на ДАЗД, министърът на образованието – Красимир Вълчев. Водещите представиха номинациите в категориите „Герой на децата“, „Училище“, „Болница“, „Община“, „Журналист“, „Благотворител“, „Награда за цялостен принос към Мрежа за децата“. Имаше и специална награда, връчена на Георги Богданов от Елеонора Лилова. Между номинациите се чуха и видяха прекрасни изпълнения в различни изкуства, представени от деца и млади хора.
Участниците от Програма „Мегафон“ също се включиха в събитието. Йордан Руменов беше водещ на събитието. Димитър Павлев взе участие като асистираще при връчването на наградите на победителите в категориите, а Биляна Траянова посрещаше гостите при влизането им в залата. Ние, Диана Манова и Анелия Атанасова се включихме като репортери и взехме интервюта от някои от победителите в церемонията. Ето и по-интересното от нас!
Наградата „Герой на децата“ тази година бе взета от Антонина Кенова. От две години тя е част от „Национална гражданска инициатива за промени в образованието“, която се опитва да подобри образованието на децата и техните учители. След награждаването ние разговаряхме с Антонина:
Какво Ви накара да започнете да работите за това да допринасяте в живота на децата?– Аз съм майка на две деца и при сблъсъка си с детската градитна разбрах, че всъщност положението не е толкова розово, колкото изглежда.
Какви са Вашите бъдещи планове?
– Продължаваме да се борим с образователната система. Интересно е, че в продължение на две години, всеки Божи ден се борим с нещо малко. Промяна има, тя не става изведнъж. Отначало се надявахме така да стават нещата, като по чудо, но … не. Всеки ден трябват малки и постоянни стъпки, за да има промяна за децата.
Според Вас, какъв трябва да бъде „Героят на децата“?
– Героите на децата са сред нас. Те са майките, бащите, учителите – те са сред нас всеки ден.
Ред е да представим и победителя в категория „Журналист“ – Лиляна Боянова – български журналист и водещ на bTV Новините. Работата й е посветена на социалните теми, правата на децата, и техните семейства. Попитахме я:
Какво Ви подтикна да работите за по-доброто бъдеще на децата и в сферата на журналистиката?
– Да бъда журналист е детската ми мечта. Много са причините, поради които съм избрала да работя по социални теми. Самата аз също съм родител, имам син на 8 г. Когато имаш дете, притежаваш една по-специална чувствителност спрямо проблемите и изобщо темите, свързани с децата. Нямам друга специална причина, освен сърцето си – да работя по тези теми. Когато имаш силата да разрешиш някой проблеми чрез работата си като журналист, чрез BTV новините – винаги го прави!
Какъв е бил Вашият герой от детството и какво е направил той за Вас?
– Моите герои от детството са много. Разбира се родителите ми. Бабите и дядовците са много специални герои за децата. Детството, прекарано на село при баба и дядо, е незабравимо, детство, което помниш цял живот. Но героите, специално за тази кауза, за мен са хората, които правят всеки ден нещо, с което подобряват живота на децата.
Какво още бихте направили в бъдеще за подобряване живота на децата?
– Аз мисля, че никога не може да бъде направено достатъчно. Ако може да се направи още, то трябва да се направи. Като журналист и човек всеки ден с работата си обещавам, че бих правила така, че децата да живеят по-добре.
Сред интересните хора, с които успяхме да разговаряме, са и Fusion Academy, които бяха наградени в категорията „Благотворител“. Те подкрепят материално и с доброволческа работа мисията всяко дете да расте сигурно, щастливо и обичано в семейна среда. Ето какво си поговирхме с тях:
Виждаме мотивацията и начина, по който вършите работата си. Защо избрахте точно тази работа и мечта ли Ви беше тя?
– Тя се оказа призвание, открихме силата и енергията, които ни дава. Всичко стана като магия. Още от детството имах мечта – учител.
За Вас какво е Герой и имате ли такъв?
– Героят е нашето момиче. Ние осиновихме нашата дъщеря. Трудностите и преживяването я правят герой.
Какво още бихте направили за бъдещето на децата в България?
– Идеите при нас възникват бързо, неочаквано. На нас това ни е мисията и целта, посветени сме на това. С две ръце продължаваме напред. Намираме начин да показваме на децата, че могат повече. Вярваме, че всяко дете има талант и е наша задачата да намерим път към преоткриването му. Това е нашето бъдеще и ще се изразява под различни форми.
По време на тържеството успяхме да интервюираме и министъра на образованието – господин Красимир Вълчев:
Смятате ли образованието в България за качествено?
– Никога не е достатъчно качествено. Учителите и ние трябва постоянно да го подобряваме. Учителите трябва да правят часовете по-приятни и по-интересни. Трябва да се отключат интересите, да се мотивират децата. Добри учители – добро образование.
Ако имахте суперсилата да промените едно нещо в образователната система и обстановка, какво би било то?
– Най-важният фактор е и ще си останат учителите. Иска ми се да бъдат по-мотивирани, по-подготвени, по-свободни и по-креативни.
Цялото събитие премина много емоционално. Деца и възрастни можеха да поговорят свободно и всеки да чуе другия.
Дия и Ани, програма „Мегафон”