Вече 21 години екипът на Фондация „П.У.Л.С.” прeдоставя директна помощ и подкрепа на хора, пострадали от насилие, в област Перник и региона. През целия период от началото до днешна дата, психолози, социални работници, адвокати, педагози и доброволци работят в посока превенция и рехабилитация на хора, пострадали от насилие и трафик, както и хора в риск или употребяващи психоактивни вещества.
Днес Фондация „П.У.Л.С.” предоставя Комплекс от услуги за подкрепа на хора, пострадали от насилие – програма за консултиране и подкрепа, включваща психологическо, правно и социално консултиране, програма за работа с извършители на насилие, настаняване в кризисен център за пострадали и др.
Година след създаването на организацията, се сформира младежки клуб „Да бъдем приятели“, който функционира и до днес. Много младежи са израснали и разпространявали знанията и уменията за превенция на насилие сред своите връстници. Част от тях са припознали философията за своя и са избрали пътя на помагащите професии и до днес.
Фондация „П.У.Л.С.” развива и усъвършенства обучителни програми за предотвратяване на насилие, в които участват над 1 000 деца и младежи и стотици специалисти. През 2019 година е създадена и пилотирана програма за позитивно родителстване. В нея участваха над 500 родители и бъдещи родители.
През последните две години Фондация „П.У.Л.С.“ разшири обхвата на своите услуги със създаването на мобилни кабинети в градовете Брезник и Кърджали, към които регулярно се обръщат за помощ хора, пострадали от насилие.
През 2008 г. организацията разкри Кризисен център за работа със спешни случаи и настаняване на клиенти след преживяно насилие. От края на 2019 г. екипът на организацията администрира и Кризисен център за деца, пострадали от трафик, който се намира в гр.София.
От 2016 г. Фондация „П.У.Л.С.” осъществява дейности по програма „Подобряване устойчивостта на националната програма по туберкулоза”, които включват работа за намаляване разпространението на туберкулоза сред ромска общност, мотивиране и насочване за изследване.
Обобщената годишна статиктика на oрганизацията за периода 01.01.2019-31.12.2019 г. сочи:
Общият брой на ползватели на услугите на Фондация „П.У.Л.С.” по програмата за защита и рехабилитация на хора, пострадали от насилие за 2019 година е 250.
Специалистите в организацията са направили общо 3 756 консултации за 2019 г., които включват психологически консултации, кризисни интервенции, фамилни консултации и социално посредничество.
Проблематиката, с която екипът на Фондация „П.У.Л.С.” е работил, е: физическо насилие, психическо насилие, сексуално насилие: трафик на хора, риск от попадане в трафик. Най –голям е броят на случаите с психологическо и физическо насилие. Често тези, които търсят помощ, са пострадали от повече от един вид насилие. Към консултантите се обръщат за съдействие хора с други проблеми, различни от насилие. Най-често това са случаи, в които има заявка за подобряване на родителския капацитет, осиновяване; психична болест; загуба на родител, неглижиране, силна тревожност и др.
Към организацията се обръщат за помощ и хора, които упражняват насилие и желаят да променят това. През 2019 година 16 души, упражняващи насилие, са се включили в програмите на организацията.
Общ брой лица, ползвали услугата „Кризисен център”, през 2019 г. е 40 /жени-17, деца -23/
През 2019 г. са осъществени 206 юридически консултации, а броят на консултираните клиенти е 133. Заведените дела са 68, от които 32 са по Закон за защита от домашно насилие, 23 по Семейния кодекс и 5 по Закон за защита на детето.
По програма „Подобряване устойчивостта на националната програма по туберкулоза” през 2019 г.екипът е достигнал до 383 души, част от които са получили медицинско изследване.
Насилието във всичките му проявления е недопустимо накърняване на човешките права и достойнство. Екипът на Фондация „П.У.Л.С.“ ще продължава и в бъдеще да развива своите програми и услуги, както чрез оказване на директна подкрепа на пострадали, така и чрез превенция с цел на елиминиране на насилието.