Общо 1638 деца и 1223 родители в уязвимо положение са обхванати в периода от април до декември 2021 г. от 7 мобилни екипа за подкрепа на уязвими общности. Екипите са създадени в рамките на пилотния проект „Европейска гаранция за детето“ в България, който се финансира от Европейската комисия и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ.
Над 200 деца от маргинализирани общности и в уязвима ситуация са получили достъп до образование и здравеопазване, а 320 родители – достъп до социални помощи и други услуги.
За създаването на седемте мобилни екипа, работещи в рамките на проекта, миналата година са наети 22 допълнителни социални работници и сътрудници към Центровете за обществена подкрепа (ЦОП) и други социални услуги в седем пилотни общини – Бургас, Казанлък, Котел, Сливен, Средец, Стара Загора и Твърдица. (Повече за проекта – тук).
Мобилните екипи посещават на място уязвимите семейства и правят оценка на нуждите им, за да открият всички рискове, свързани с грижите и закрилата на децата катозаболявания или недиагностицирани увреждания, липсадостъп до здравни,образователни и социални услуги и социални помощи или лоши жилищни условия. Въз основа на оценката на семейството социалната услуга предоставя индивидуална подкрепа, съобразена със специфичните му нужди , която включва индивидуално консултиране, информация, улесняване на достъпа до ключови услуги и/или социална подкрепа, на които семейството има право. Екипите работят заедно със службите за социално подпомагане и за закрила на детето по общи случаи за цялостна подкрепа на родителите и децата.
Социалните работници изграждат доверителна връзка в общностите, които са традиционно затворени и отдалечени от повечето услуги за превенция и подкрепа. Част от новонаетите специалисти са част от самите общности, което улеснява изграждането на доверие между семействата и социалните услуги.
Екипите разработват и специални прогами, насочени към семействата, свързани със семейното планиране, превенция на ранните бракове, предотвратяване на разделянето на децата от семействата, както и към увеличаване на обхващането на децата от образователната система. (Повече за дейността по програмите за образователна подкрепа може да прочетете тук).
Новоназначени са и 11 допълнителни социални работници в 10 Отдела за закрила на детето, които в периода юни- декември 2021 г. са работили по 194 случая на деца.
Мобилният екип работи активно със семействата, за които е отчетен среден и висок риск, на семействата с нисък риск също се оказва посредничество и застъпничество пред съответните образователни, здравни и социални институции“, обясняват от екипа към Центъра за обществена подкрепа-Бургас.
„Този начин на мобилна работа, на място при хората, понякога с ежедневни посещения и с изграждане на доверие, за мен е най-добрият подход за оказване на подкрепа“, коментира Елена, която е част от мобилния екип към Центъра за обществена подкрепа в Средец. „Би трябвало навсякъде да се възприеме този подход, защото не може да се очаква хората сами да се справят, когато нямат информация откъде и как могат да получат подкрепа“, допълва тя.
Източник: УНИЦЕФ България
Снимка: pixabay.com