Предложения за промени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел внесе Министерство на правосъдието. Те са дълго чаканата конкретна стъпка в изпълнението на Стратегия за развитие на гражданското общество в България и към регламентирани действия за подкрепа на гражданските организации.
Направените предложения са в 3 основни посоки.
На първо място се предвиждат промени на начина на вписване в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел, които, от една страна, да позволят по-ефективното използване на събраната информация и от друга, да улеснят самите организации в подаването на релевантна информация.
Важна промяна е създаването на Съвет за развитие на гражданското общество. Предвижда се той да бъде консултативен орган, в който да има равен брой представители на държавни институции и местни власти. Съветът ще приема Годишен план за изпълнение на Стратегията, ще дава становища по нормативни документи, стратегии и планове, които се отнасят до дейността на гражданските организации, ще прави ежегоден преглед на взаимодействието между държава и НПО и др.
Третото предложение е за създаване на Фонд за подкрепа на развитието на гражданските организации. Целта на този фонд е да създаде механизъм за прозрачно финансиране на неправителствените организации от страна на държавата.
На 13 януари 2014 г. се проведе широка среща, която събра повече от 100 представители на граждански организации от цялата страна. Тя имаше за цел да консултира максимално широко предложените промени в ЗЮЛНЦ.
На нея Национална мрежа за децата беше представена от Георги Богданов и Мария Брестничка.
Събитието беше открито от вицепремиера Томислав Дончев и министъра на правосъдието Христо Иванов. И двамата се ангажираха с подкрепа за развитието на гражданския сектор, както и с това промените в Закона да бъдат широко обсъдени и направени в консултативен процес със самите граждански организации.
По време на форума бяха коментирани основните критерии, по които ще бъдат избирани представителите на гражданските организации, броя на членовете в Съвета и процедурата за избор. Повечето участници се обединиха около подкрепа за предложените промени, но и около необходимостта да се обърне внимание върху подробностите на създаването на Съвета и Фонда.
Снимка: pixabay.com/Counselling