Общи правила за борба срещу сексуалното насилие над деца поискаха над 100 международни организации
Планира се Европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца
На 18 ноември – Европейския ден за защита на децата срещу сексуалната експлоатация и сексуалното насилие, над 100 международни граждански организации призовават с писмо политиците в ЕС да продължат да работят за предотвратяване и борба със сексуалното малтретиране на деца и да превърнат интернет в безопасно място за децата с ефективни решения, които да имат реални резултати за защита на децата онлайн. Национална мрежа за децата се присъединява към инициативата и подкрепя писмото.
Законодателният процес вече е започнал и Европейският парламент работи по предложение на Европейската комисия за РЕГЛАМЕНТ и общи правила за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
Акценти от писмото, изпратено до политиците на ЕС на 18 ноември, и от предложението на ЕК:
Най-малко едно на всеки пет деца става жертва на сексуално насилие по време на детството, пише в документа на Европейския парламент. В резултат от проведено през 2021 г. глобално проучване е установено, че от повече от един на всеки трима анкетирани е било поискано да направи нещо с явно сексуален характер онлайн по време на детството си, а над половината са преживели форма на сексуално насилие онлайн.
Децата с увреждания са изложени на по-висок риск от сексуално насилие: до 68 % от момичетата и 30 % от момчетата с интелектуална недостатъчност или разстройство в развитието са обект на сексуално насилие преди 18-ия си рожден ден .
Материалите, съдържащи сексуално насилие над деца, са продукт на физическото сексуално насилие над деца. Откриването и докладването на такива материали е необходимо, за да се предотврати производството и разпространението им и е жизненоважно средство за установяване на самоличността на жертвите и тяхното подпомагане.
Пандемията изложи децата в значително по-висока степен на нежелани опити за сближаване в интернет.
Въпреки факта, че сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца и материалите, съдържащи сексуално насилие на деца, са криминализирани навсякъде в ЕС, е ясно, че Европа все още не успява да защити децата от това да станат жертва на сексуално насилие, и че онлайн аспектът на този проблем представлява особено предизвикателство.
По тази причина на 24 юли 2020 г. Европейската комисия прие Стратегията на ЕС за по-ефективна борба със сексуалното насилие над деца, с която се определя всеобхватен отговор на нарастващата заплаха както в реалния живот, така и в интернет, чрез подобряване на превенцията, разследването и оказването на подкрепа на жертвите.
На 24 март 2021 г. Европейската комисия прие всеобхватна стратегия на ЕС за правата на детето, с която се предлагат засилени мерки за защита на децата срещу всички форми на насилие, включително злоупотребите в интернет. Освен това с нея се приканват дружествата да продължат усилията си за откриване, докладване и премахване на незаконно онлайн съдържание, включително онлайн сексуално насилие над деца, от своите платформи и услуги.
В този контекст доставчиците на хостинг услуги или междуличностни съобщителни услуги играят особено важна роля. Тяхното отговорно и добросъвестно поведение е от съществено значение за безопасна, предвидима и надеждна онлайн среда и за упражняването на основните права, гарантирани в Хартата. Разпространението на детска порнография и видеоклипове със сексуално насилие над деца, което се е увеличило драстично с развитието на цифровия свят, увековечава вредите, преживяни от жертвите, а чрез тези услуги нарушителите са открили и нови пътища за достъп и експлоатация на деца.
Някои доставчици вече доброволно използват технологии за откриване, докладване и премахване от своите услуги на онлайн сексуално насилие над деца. Предприетите от доставчиците мерки обаче варират в широки граници, като преобладаващата част от докладите идват от няколко доставчици, а значителен брой не предприемат никакви действия. Качеството и уместността на докладите, които правоприлагащите органи на ЕС получават, също варират значително. Организации като Националния център за изчезнали и експлоатирани деца („NCMEC“), на които доставчиците от САЩ са задължени да докладват съгласно законодателството на САЩ, когато разберат за сексуално насилие над деца в своите услуги, са получили през 2020 г. над 21 милиона доклада, от които над 1 милион са свързани с държави — членки на ЕС. Последната отчетна стойност за 2021 г. показва по-нататъшно нарастване, като се приближава до границата от 30 милиона .
Въпреки значителния принос на някои доставчици, доброволните действия се оказаха недостатъчни за справяне със злоупотребата с онлайн услуги за целите на сексуалното насилие над деца. Вследствие на това няколко държави членки започнаха подготовката и приемането на национални правила за борба с онлайн сексуалното насилие над деца. Това води до разработване на различни национални изисквания, което от своя страна увеличава фрагментацията на цифровия единен пазар на услуги . При тези обстоятелства са необходими единни правила на Съюза относно разкриването, докладването и премахването на онлайн сексуалното насилие над деца, за да се допълни Законодателния акт за цифровите услуги, да се премахнат съществуващите пречки пред цифровия единен пазар и да се предотврати разпространението на такива материали.
Затова Европейският парламент цели създаването на ясна и хармонизирана нормативна уредба за предотвратяване и борба с онлайн сексуалното насилие над деца, осигуряване на правна сигурност на доставчиците по отношение на техните отговорности за оценка и намаляване на рисковете и, когато е необходимо — за откриване, докладване и премахване на такова насилие от техните услуги по начин, съответстващ на основните права, установени в Хартата и като общи принципи на правото на Съюза.
В предложението се планира да се създаде Европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца („Център на ЕС“), който ще улеснява и подпомага прилагането на настоящия регламент. В Центъра на ЕС ще се създават, поддържат и управляват бази данни с индикатори за онлайн сексуално насилие над деца, които доставчиците ще трябва да използват, за да спазват задълженията за откриване. Тези бази данни следва да са готови преди да започне прилагането на регламента. С цел да гарантира това, Комисията вече е предоставила финансиране на държавите членки, за да подпомогне подготовката на базите данни. Центърът на ЕС следва да подпомага компетентните национални органи, да осигурява подкрепа за жертвите във връзка със задълженията на доставчиците. Централната му функция ще бъде подпомагане на сътрудничеството и обмена на информация и експертен опит, включително за целите на създаването на основана на факти политика и превенцията, която е приоритет за Комисията за борба със сексуалното насилие над деца.
Снимка: unsplash.com