Европейската гаранция за детето е инициатива на Европейската комисия, която цели всяко дете в нужда да има достъп до здравеопазване, образование, детски грижи, приемливо жилище и подходящ хранителен режим. Проектът се финансира от Европейския съюз и се изпълнява с подкрепата на УНИЦЕФ.
Областният съвет за координация и наблюдение на пилотния проект “Европейска гаранцията за детето“ в област Сливен проведе заседание. В него участваха заместник-областният управител и заместник-председател на съвета Антоний Андонов, програмният директор “Социална политика“ в УНИЦЕФ – България Мария Златарева, ръководителят на звеното за управление на проекта Лилия Гунева от УНИЦЕФ – България, регионалният координатор по проекта Майя Грозданова, заместник-кметове на общини, ръководители и представители на териториални структури, социални услуги, Център за майчино и детско здраве към МБАЛ “Д-р Иван Селимински“, неправителствени организации, здравни медиатори.
Съветът е сформиран през месец април 2021 г. и осъществява институционална подкрепа, междусекторно сътрудничество и координация на областно ниво при изпълнението на пилотния проект “Европейска гаранцията за детето“ на територията на област Сливен.
Целта на проекта е да разшири достъпа и да подобри качеството на 4 вида услуги: патронажна грижа за семейства с малки деца, ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието, качествено приобщаващо предучилищно образование и интегрирани услуги за превенция и подкрепа на деца и семейства.
Пилотният проект “Европейска гаранцията за детето“ ще се изпълнява до края на месец март 2023 г. За периода от началото на дейностите по проекта до 30 септември 2022 г. е оказана подкрепа за 6 480 деца и 4 883 родители, назначени са 25 специалисти, а обучените специалисти са 181. Домашните посещения и телефонни консултации, осъществени от Центъра за майчино и детско здраве, който осигурява патронажни грижи , са 20 599. Освен това в резултат от дейността на Центъра 654 деца са били насочени към специалисти, 201 деца са получили съдействие за регистрация и контакт с общопрактикуващ лекар или педиатър, 126 семейства са били подкрепени за достъп до социални услуги, 1 050 бременни жени са получили подкрепа за достъп до пренатални грижи, от тях – 610 бременни жени в несигурна семейна среда или без здравно осигуряване.
Назначени са допълнителни специалисти в Общностния център в Сливен за укрепване капацитета на услугите за ранна детска интервенция. Обучен е персоналът в яслени групи за откриване на деца със забавяне в развитието.
В осем детски градини – четири в Сливен, две в Нова Загора, по една в Котел и Твърдица, е направена оценка за нуждите им от осигуряване на приобщаващо образование на децата и са назначени допълнителни специалисти.
Назначени са допълнителни социални работници в центровете за подкрепа в Сливен, Котел и Твърдица, които работят с деца и семейства от уязвимите групи.
Създадени са два мобилни екипа – към Центъра за работа с деца на улицата в гр. Котел и в община Твърдица, като служителите в тях, след преминати обучения, работят на терен с уязвими семейства.
Устойчивост на подкрепените в рамките на проекта социални услуги за най-уязвимите деца и семейства ще се търси чрез финансиране по новата операция “Бъдеще за децата“ на Програма “Развитие на човешките ресурси 2021 – 2027 г.“, която предстои да бъде обявена. Дейностите по подобряване на приобщаващото образование ще могат да бъдат финансирани през Програма “Образование 2021 – 2027 г.“
Източник: focus-news.net