На 30.01.2024 г. в Парламента се проведе кръгла маса с народни представители, институции и граждански организации, посветена на промени в Семейния кодекс, с които да бъде въведено постановявано от съда съвместно упражняване на родителските права (т.нар. споделено родителство) от двамата родители. При него след раздялата родителите съвместно и равновременно поделят календара от ежедневни грижи за детето. Сред поканените на кръглата маса граждански организации беше и Национална мрежа за децата, представлявана от координатора на нашата Мрежа за правна помощ.
На събитието въпросът за споделеното родителство бе засегнат само принципно, без все още да са представени конкретни проекти на ЗИД на Семейния кодекс. НМД обяви подкрепа за споделеното родителство и изтъкна неговата пригодност да противодейства на родителското отчуждение и да рационализира диалога между двамата родители. „От Национална мрежа за децата неведнъж сме отправяли посланието, че има бивши съпрузи и партньори, но няма бивши родители“, изтъкна Георги Еленков от Мрежата. „Затова и активно се застъпвахме за нормиране на задължителна медиация по семейни спорове, което, уви, не беше реализирано в пълнота. Крайно време е държавата по-удачно да противодейства на това децата да бъдат опредметявани в нескончаеми родителски войни и отчуждавани от своите целево демонизирани бащи и майки.“
Георги Еленков изтъкна, че има много казуси, при които споделеното родителство е практически неосъществимо или във вреда на детето. „Разбираме, че се обмислят два пътя на възможна нормативна уредба – оборима презумпция за споделено родителство, по немския модел, респ., алтернативно, хипотеза при развод по исков ред съдът да може да постановява споделено родителство. Ние от НМД поддържаме, че който и път да избере законодателят“, подчерта Георги Еленков, „следва да се държи сметка за критерия за най-добрите интереси на детето и същият да остане водещ при преценката на съда.“
Чуйте какво казва в защита на каузата адв. Юлия Раданова, консултанст на МПП, в интервю в ефира на Euronews Bulgaria.
Национална мрежа за децата се ангажира веднага щом получи конкретни предложения за промени в Семейния кодекс да проведе съгласуване с организациите членове на НМД и с доброволците в нашата Мрежа за правна помощ, след което да внесе в Народното събрание становище с подробни коментари. Продължаваме да ви информираме за напредъка по тази кауза.
Снимка: БТА