В панела “Ранна детска интервенция – предизвикателствата на българския контекст в светлината на бежанската криза” погледнахме към резултатите от проекта ни, подкрепен от EASPD и UNICEF, който използва капацитета на украинската общност у нас и нейни специалисти – педагози, социални работници и др., като го насочва към подкрепа за семействата и децата у нас, избягали от войната в Украйна.
Национална мрежа за децата до момента е обучила 77 семейни консултанти, като 30 от тях работят ефективно. Обучените фасилитатори са над 100, като 59 от тях вече работят с майки и деца в 27 локации в станата. Направени са над 2000 консултации на хора от украинската общност. Подкрепените деца от 0 до 7 години са 997, а такива с увреждания и в риск – 486. Груповите сесии за взаимопомощ досега между родители са над 1150.
Чухме гледната точка на хората, без които това нямаше да бъде възможно – хората от украинската бежанска общност у нас, преминали през обученията. Светлана Чичирко и Алла Тимашкова разказаха историите си и как работят със семействата и деца, избягали от войната. Светлана е била в родината си детски психолог, работила е в ресурсен център за детска итеграция в Украйна. Сега тя е семеен консултант след преминато обуение и от януари тази година оказва подкрепа като семеен консултант за украински деца и семейства. У нас продължават а пристигат бежанци. Идват изплашени, с тревожни състояния и постравматичен синдром. Консултациите как да се справят със стресовите състояния, как да намерят изход от състоянието на неопределеност, в което се намират, как да се адаптират в непозната страна с чужд език и обичаи – всичко това е ценна подкрепа, която те получават от подготвени хора от своята общност от сънародници. Светлана насочва майки към местни услуги за съдействие, дава указания за записване в детска градина, училище, намиране на личен лекар и специалисти за деца с аутизъм, епилепсия и др. Дейността на консултанти като Светлана естествено прераства в групи за подкрепа, в които майките могат да споделят не само с консултанта, но и сами помежду си и така по-бързо да обменят контакти и решения. Сходна е историята на Алла, която пристига у нас бременна в петия месец и в пълна неяснота как да обезпечи себеси и детето си. През интернет стига до информация от Национална мрежа за децата , че се набират консултанти за взаимопопмощ и минава обучението за фасилитатори. Преди юрист в Украйна, днес тя подкрепя група семейства и деца от родината си не само с юридическа, но и с психологическа и организационна подкрепа. Голяма победа в работата й е уреждането на механизма по изплащането на майчинството от Украйна тук на избягалите от войната майки.
По проекта ни предстои още финализиране на оценката на националния капацитет за ранна детска интервенция и изработване на препоръки към местните и национални власти и институции за подобряване на нормативната рамка и засилване на съществуващите услуги, както и развиването на нови. Имаме още работа и по повишаване на осведомеността на обществото за възможностите на ранната детска интервенция като цяло.
В първия панел от Годишната среща участва и Ваня Кънева от УНИЦЕФ-България с презентация за добрите международни практики по ранна детска интервенция. Основни цели на системите за РДИ е да се подобри развитието, социалните и образователни постижения на децата. Част от философията на РДИ е и подкрепата към родителските умения за грижа и развитие на децата в семейна среда и укрепване на семействата, за да се запази връзката между родителите и да се намали чувството за стрес и изолация. РДИ има и своите икономически ползи, защото намалява обществените разходи за здравни грижи и специално образование, както и рисковете от изпадане в бедност и социално изключване за хората с увреждания. В България е необходимо да се приеме Стратегия за ранна детска интервенция, качествени и достъпни в цялата страна услуги, специални квалификационни програми в системата на висшето образование, информационни кампании и работа с родителите.
Част от този панел бяха и Ваня Трайкова, Нели Бахчеванова и Магдалина Иванова, за да представят дейността по пилотните услуги на УНИЦЕФ-България за ранна детска интервения в Стара Загора и в Нова Загора. В края на сесията всички 55 представители на организации от цялата страна в залата участваха в консултация и работа по групи върху резултатите от Оценката на националния капацитет за ранна детска интервенция.
Темата ще продължи и във втория ден на Годишна среща 2023 с две обучителни работилници – за качествени и достъпни услуги по РДИ, водена от “Карин дом” – Варна и за застъпничество за развитие на функционираща система по ранна детска интервенция в България, водена от Трендафил Меретев от Фондация “За нашите деца”.