Министерството на здравеопазването проучва нови пет терена в София за изграждането на бъдещата национална детска болница и се отказва от варианта тя да е в двора на “Александровска“ болница. Това обявиха от ведомството, когато представиха действията и визията си за развитие на детското здравеопазване.
Терените, които се проучват, са към болниците “Света Анна” (бившата окръжна), “Лозенец” (бившата правителствена), Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация в ж.к. “Овча купел”, Университетската специализирана болница за активно лечение по ортопедия “Проф. Бойчо Бойчев” в Горна баня и Специализираната болница за рехабилитация в Банкя.
Началникът на кабинета на здравния министър Васил Пандов съобщи, че се очаква предпроектното проучване да приключи до края на юли (повече за него четете ТУК).
Пандов обясни, че ако проучваните пет терена се окажат неподходящи, то тогава Министерството на здравеопазването ще потърси съдействието на държавата или евентуално на общината.
МЗ напълно се отказва от идеята детската болница да е в двора на Александровска болница – проект, по който се работи от края на 2018 година и по който има висящ договор за 100 млн. лева с фирми от групата на “Главболгарстрой“. След поредица от проверки в края на миналата година се оказа, че изпълнението на обществената поръчка е невъзможно.
Пандов определи като неудачна и идеята на служебния здравен министър Стойчо Кацаров за сливане на съществуващата болница по детски болести с бившата правителствена “Лозенец“.
Така реализацията на идеята за детска болница тръгва от нулата.
Паралелно ще бъде изготвено и задание за това колко и какви болнични легла ще са необходими, какви структурите ще се намират в новата болница, извършва се и анализ на потребностите на детското здравеопазване. Предвижда се и създаването на Обществен съвет, който ще води комуникацията между държавата и неправителствения сектор по реализирането на проекта.
Със заповед на здравния министър е сформирана и работна група за изготвянето на стратегия за развитието на детското и майчиното здравеопазване, която се оглавява от директора на Специализираната болница за лечение не детски болести “Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков. Стратегията предвижда промоция на здравословното хранене и активен начин на живот сред подрастващите, тъй като има ръст в случаите на диабет сред децата. Друга цел намаляването на диспропорциите в достъпа до педиатрична грижа в различните региони на страната. Именно неравномерния достъп до педиатри е една от причините за по-високата смъртност в регионите на Сливен, Видин и Силистра. Стратегията предвижда този проблем да бъде решен чрез телемедицински връзки между съществуващите педиатрични звена в страната и болници с по-добра кадрова и технологична обезпеченост.
Освен това Министерство на здравеопазването отпуска 1.5 млн.лв. за разширяване на съществуващата педиатрична болница “Иван Митев” в София. Директорът Благомир Здравков обясни, че то вече е започнало и ще протече на няколко етапа. Интензивното отделение се предвижда да се разшири и да има 11 легла до една година, като за целта се обучават и нови кадри. Прави се преустройство на приемния блок – целта е да се създаде профилирано Детско спешно отделение. Предвижда се и ремонт на цял етаж от болницата, където да има Клиника по образна диагностика, тъй като болницата има само един конвенционален рентгенов апарат и голяма част от децата се транспортират в други болници за скенер и други изследвания.
Източник: mediapool.bg