Министерството на труда и социалната политика и УНИЦЕФ са партньори в намаляването на детската бедност и реформата на системата за детско и младежко правосъдие. Това стана ясно днес на среща между вицепремиера и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков и представителя на УНИЦЕФ за България Таня Радочай.
УНИЦЕФ са предоставили на екипa на МТСП в предходното правителството независим преглед на процеса по деинституционализация. Таня Радочай информира, че организацията е препоръчала промени в плана за действие за извеждане на децата от социалните институции от стар тип. На база на тези препоръки и на предстоящия мониторингов доклад за деинституционализацията през последната една година, през този месец ще има яснота за конкретни промени в плана, уточни заместник-министърът на труда и социалната политика Спаска Петрова.
Българският опит в процеса по деититуционализация ще бъде представен в Ню Йорк през септември от Стефан Тафров, постоянен представител на България към ООН в Ню Йорк и заместник-председател на изпълнителния борд на УНИЦЕФ. Таня Радочай определи българския опит като ценен урок за добро сътрудничество. По нейните думи той отразява много доброто съчетание между политическа воля и активно участие на неправителствения сектор с подкрепата на ЕК.
Акцент в разговора беше и приоритетната за служебното правителство тема за децата в конфликт със закона и свързаното с това младежко правосъдие. МТСП работи по изготвянето на становище за предложените в този смисъл промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Предстои провеждането на срещи с Министерството на младежта и спорта и Министерството на образованието на тази тема. Целта е да се изработи единна позиция на ведомствата с отношение към децата и младежите, обясни заместник-министър Спаска Петрова.
“Децата в конфликт със закона имат нужда от подкрепа и усилията ни трябва да са насочени към тяхната закрила. Установено е, че наказанието като мярка не дава добри резултати. Решението се нарича образование и пак образование”, каза Таня Радочай. “Децата имат нужда от помощ, за да реализират своя потенциал. Те не бива да бъдат обявявани за жертви”, допълни тя.
В тази връзка работата с родителите е от особена важност, единодушни са вицепремиерът и представителят на УНИЦЕФ за България. “Наясно сме, че капацитетът на служителите в отделите за закрила на детето е недостатъчен за работа в тази посока и сме готови да помогнем”, подчерта Таня Радочай.
В момента УНИЦЕФ реализира нова инициатива по британски модел, която включва домашни посещения на семейства с малки деца с цел наблюдение на храненето им и информиране на родителите за най-важните аспекти от ранното детско развитие. Таня Радочай отбеляза със съжаление, че в България е преустановена съществувалата добра практика на т.нар. “патронажни сестри”, които са следели за всички важни процеси в първите години на децата. Началото на проекта на УНИЦЕФ е поставено в Шуменска област. Предстои той да обхване също областите Сливен и Монтана.
Министър Христосков заяви, че МТСП е готово за старта на програмата за младежка заетост. Тя започва с национално финансиране, като се очаква ЕК да възстанови средствата за нея в края на 2014 г. или в началото на 2015 г. Около 8000 младежи ще бъдат включени в програмата. Сред тях са и рисковата група на неучещи и неработещите млади хора. При тях работата ще бъде съчетана с образование.
УНИЦЕФ провежда национално изследване за младежите в България, които са извън пазара на труда и образователната система. Целта на изследването е да установи техния брой и техните потребности. Резултатите от проучването ще бъдат готови до 2 месеца.
Вицепремиерът информира, че МОН прави сериозни стъпки за въвеждане на дуалното обучение от учебната година 2015/2016. “Надяваме се с него да обхванем и младежите, заплашени от риск да останат без работа и образование”, каза той.
Източник: mlsp.government.bg
Снимка: morguefile.com/ccmackay