Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата (МПП) изразява подкрепа за публикуваните за обществено обсъждане законопроекти, с които се предлага въвеждането на т.нар. задължителна медиация по определен кръг граждански и търговски дела.
Законопроектите предвижат съдът да има възможността да задължи страните добросъвестно да опитат да разрешат спора си, като участват в медиация. Задължителната медиация е с продължителност от 1 до 3 часа, след които страните доброволно решават дали да продължат медиационната процедура, или делото да бъде възобновено.
Делата, по които се предлага задължаване на страните да участват в 1-3 часа медиация, включват: развод; определяне / изменение на упражняването на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и издръжката му; разпределяне ползването на съсобствена вещ; изплащане стойността на дружествен дял при прекратяване на участие в ООД и др.
Делата, по които се предлага съдът да разполага с възможността да задължи страните да участват в 1-3 часа медиация, включват: спорове относно парични или непарични вземания, произтичащи от договор, едностранна сделка, непозволено увреждане, неоснователно обогатяване и др.; издръжка; обезщетения по трудови правоотношения; защита права на интелектуалната собственост и др.
Така на практика се предлага частично въвеждане на утвърдения в Италия успешен модел на задължително препращане към първа информационна среща с медиатор по определен кръг дела. Ние от МПП подкрепяме това нормативно решение, тъй като то едновременно охранява ключовия за медиационната процедура принцип на доброволността и подпомага страните по спора да добият реална представа за същността и практическите ползи на медиацията, като така направят по-информиран избор относно начина на решаване на своя спор.
В допълнение, от Мрежата за правна помощ предлагаме регламентиране на детайлни механизми за преценка на наличието на риск от насилие между страните по спора, които да се ползват при препращането към задължителна медиация.
На следващо място, със законопроектите се предлага задължителната медиация да се осъществява в съдебни центрове по медиация към съдилищата. Мрежата за правна помощ счита това предложение за полезно. Същевременно, подкрепяме идеите на Сдружение „Институт по медиация и управление на спорове“ (член на Национална мрежа за децата) сред основанията за изключване на задължителна съдебна медиация да бъде включено и участието на страните в медиация към акредитиран център по медиация.
В общ порядък, покрепяме авторите на законопроектите в позицията, че медиацията е един от способите за преодоляване на неравномерната натовареност на съдилищата, водещ до значителна икономия на ресурси и време и до намаляване на административната тежест на производствата.
Професионалният опит на членовете на МПП на НМД в семейни и търговски медиации показва еднозначно голямата пригодност на медиацията да адресира граждански и търговски спорове бързо, по щадящ за страните начин и в пълен унисон с техните действителни нужди. Също така, убедили сме се на практика, че медиацията е извънредно полезна при решаването на родителски конфликти, когато диалогът между родителите следва да бъде рационализиран, изчистен от позиционност и агресия, и структуриран около най-добрите краткосрочни и дългосрочни интереси на детето.
Водени от всичко това, ние от Мрежата за правна помощ на Национална мрежа за децата декларираме своята подкрепа за предложеното въвеждане на т.нар. задължителна медиация по определен кръг граждански и търговски дела. Считаме подобно решение за извънредно необходима на правосъдната ни система реформа, която е в интерес на гражданите и бизнеса, на българските семейства и на децата.
С пълния текст на правното становище на МПП по въпроса за задължителната медиация можете да се запознаете ТУК
Снимка: pixabay.com