С писмо до отговорните институции от 5 януари, 2016 г., Национална мрежа за децата сигнализира за необходимостта от предприемане на спешни действия за закрила правата на децата в социално-педагогическите интернати и сформиране на екипи за изготвяне на планове за тяхното закриване.
Във връзка с отговора на МОН (pdf, 501 KB), Мрежа за децата приветства изразената позиция за належаща скорошна промяна на законодателството в областта на детското правосъдие и продължаване на междуинституционалната работа.
В същото време, бихме искали да изразим категоричното си несъгласие с невъзможността да се закрият социално-педагогическите интернати, без да има промяна в Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Пример за това е закриването на СПИ в Стралджа, което бе продиктувано от резултатите от редица проверки на отговорните институции и мобилизирането на обществена подкрепа за предприемането на такова действие.
Даваме си сметка, че закриването на дома в Стралджа не бе реализирано в съответствие с принципа за най-добрия интерес на децата и именно в тази връзка Национална мрежа за децата се застъпва за сформиране на два междуинституционални и мултидисциплинарни екипа с участие на външни експерти и представители на НПО, които да изготвят индивидуални планове за закриване на двата социално-педагогически интерната с необходимите дейности, срокове и отговорни институции.
Бихме искали да предложим и организирането на работна среща по проблемите на децата в СПИ и планираните от екипа на Министерството дейности като част от процедура BG05M20P001-3.003 „Осигуряване на условия и ресурси за изграждане и развитие на подкрепяща среда в детските градини и училищата за осъществяване на включващо обучение – фаза 1” и по-конкретно с Дейност 6 към него, а именно „Подготовка за въвеждане на алтернативни модели за работа с ученици с девиантно поведение, настанени във възпитателни училища-интернати (ВУИ) и социално-педагогическите интернати (СПИ), и за реформиране на организацията и функционирането на ВУИ и СПИ.”
Вярваме, че в съответствие с правилата на европейските структурни фондове и европейския регламент, неправителствените организации следва да участват активно в разработването и прилагането на проекти и програми, свързани с европейските средства.
В тази връзка, бихме искали да получим информация за планираните по процедурата дейности и да имаме възможност да изразим нашата позиция по тях. Считаме, че досегашната работа и опитът на НПО в СПИ и ВУИ ще допринесат за повишаване ефективността на проекта и за оказването на по-качествен контрол върху грижата за децата, настанени в тези училища.
НМД разчита, че неправителственият сектор ще бъде включен както в консултирането по концепцията на самия проект/дейност 6 от процедурата, така и в тяхното изпълнение, тъй като формулирането на целите и начинът, по който се предвижда те да бъдат изпълнени, е от решаващо значение за по-нататъшното развитие на реформата на системата за детско правосъдие и промяна на съдбата на настанените деца.
Приветстваме заложените в проекта цели за осигуряване на комплексен и мултидисциплинарен подход към децата, настанени в СПИ и ВУИ. Необходимостта от разработване на модел за оценка на потребностите на децата от мултидисциплинарен екип от специалисти, разработване на индивидуален план за подкрепа на всеки ученик, включващ различни терапевтични програми, социални услуги, както и индивидуална обучителна програма в зависимост от потребностите на ученика, е неоспорима.
От друга страна, въпреки повишаването на благосъстоянието на децата посредством изброените мерки, считаме, че социално-педагогическите интернати и възпитателните училища-интернати трябва да бъдат освободени от образователния си компонент, а децата в тях да имат достъп до качествено образование в други основни или средни училища. Резултатите от проверките на ДАЗД през 2014 година и изследванията на организации-членове на Национална мрежа за децата показват, че настанените в СПИ и ВУИ са с преобладаващо статусни нарушения – бягство от дома, от училище, скитничество, просия, проституция. Почти всички настанени деца са извършили противообществени прояви, тъй като са били лишени от родителска грижа и контрол, както и не са имали подходящи условия за живот. Не е била оказана нужната помощ и подкрепа на семействата, за да се предотвратят негативните последици за децата.
Предвид всички тези фактори, от Национална мрежа за децата вярваме, че всички действия за изпълнение на Дейност 6, трябва да са насочени към закриване на останалите два СПИ и кардинална реформа във ВУИ. Настояваме за такава ориентация на целите и от гледната точка на проекта за нов закон за наказателно правосъдие за деца, който е в процес на изготвяне от сформираната работна група в Министерството на правосъдието и който ще даде насоки именно за такъв тип реформа в системата.
Именно затова, настояваме концепцията, свързана с дейност 6 от процедурата, да е в синхрон с новото законодателство, както и закриването на СПИ и ВУИ да е част от актуализираният план за изпълнение на Визията за деинституционализация за периода 2016 – 2020 г.
Потвърждаваме нашата готовност да партнираме конструктивно за намирането на системни решения на поставените въпроси и да отстояваме висшия интерес на децата като отправна точка в процеса.
Снимка: freeimages.com