УНИЦЕФ организира за първи път в България „Месец на родителите“, в рамките на който бе разработен и специален сайт със съвети за родители. По-долу ще видите съвети от експертите на УНИЦЕФ:
През последните десетилетия се появиха много научни доказателства за влиянието на ранните условия на живот и преживявания – още от момента на раждане, върху здравето на човека в зряла възраст, неговото себеусещане, поведение, способност за учене, социална и икономическа реализация.
Мозъкът на човека се развива най-интензивно именно през първите години от живота, като особено значими са първите 1000 дни, включително периодът на вътреутробно развитие. Въпреки че при раждането по-голямата част от мозъчните клетки (неврони) са вече формирани, след раждането започва интензивен процес на изграждането на връзки между тях. Тези връзки определят как човек мисли, чувства, учи, общува и взаимодейства с другите.
През първите две до три години всяка секунда се изграждат по около 700 – 1000 такива връзки. Така към третата година от живота мозъкът достига около 87% от своето тегло и е около 2 пъти по-активен от този на възрастния.
Ето някои насоки за родителите, за да могат да стимулират този процес.
Ако имате новородено бебе на възраст до една седмица:
Играйте с него, като внимателно го местите, прегръщате, поглаждате с ръка или го притискате нежно до себе си. Опитайте контакт “кожа до кожа” – поставете голото телце на бебето до кожата си. Топлината и сърдечният ритъм на майката (или бащата) успокояват бебето, дават му сигурност и топлина. Говорете му или му пейте тихичко, особено докато го кърмите или сменяте памперсите.
Ако имате бебе на възраст от една седмица до 6 месеца:
През тези първи месеци е много важно да се научите да разбирате сигналите на бебето и да им отвръщате по подходящ начин. Например, ако пъха ръце в устата си – веднага го нахранете, не чакайте да заплаче. Ако ви се усмихва – усмихвайте му се и му говорете. Ако заплаче – прегърнете го и се опитайте да разберете причината, тя невинаги е свързана с глад и неразположение, а може да е просто начин да покаже, че иска да бъде оставено на спокойствие. Говорете с бебето – обяснявайте му какво правите, разказвайте му за предметите и хората около него с кратки изречения. Ежедневието предоставя хиляди възможности за разговор и общуване с бебето – когато сменяте памперса, къпете го, храните го, сменяте дрешките или сте на разходка. Назовавайте това, което правите: “Дай ми сега лявото краче. Точно така Браво на детето! Сега другото краче! А сега ръчичките – хайде, вдигни ги нагоре Чудесно! Готови сме!” Така бебето учи за света и се подготвя за овладяване на речта (основите на речта се полагат много преди появата на първите думи). На тази възраст любимите играчки на бебета са хората около тях. Едно от най-предпочитаните им занимания е да гледат как лицата на любимите хора се доближават и после се отдалечават. Започнете да четете книжки. Бебетата обожават да чуват вашия глас и да гледат лицето ви.
Ако имате бебе на възраст от 6 до 12 месеца:
Когато храните детето – създайте спокойна обстановка и застанете така, че да го гледате в очите. Хранете го търпеливо и от време на време му давайте храни, които то да може държи в ръка, така че да се научи да се храни само. Продължавайте активно да общувате и говорите с бебето. Задавайте му въпроси за различни предмети, животни, хора и му ги посочвайте, за да привличате вниманието му към тях – “Къде е тати?” “Къде е лампата?”. Поощрявайте го с усмивка, с интонация, с “браво”. Към края на първата година децата вече започват да произнасят различни срички, които се доближават до първите думи. Играта е много важна за детето – осигурете време и пространство за игра, защото чрез нея то учи и овладява важни умения. Давайте му безопасни вещи от домакинството, които да държи, да удря и да пуска да падат – по този начин то се запознава с предметите около него. Играта “на криеница” е особено забавна за бебето – покажете му играчка и я скрийте, след това я покажете отново. Към края на първата година бебетата научават, че предметите съществуват дори и когато вече не се виждат.
Ако имате дете на възраст от 12 месеца до 2 години:
Превърнете храненето във весел и приятен момент, като говорите на детето си. Не го карайте да яде насила и не го увещавайте много. Бъдете спокойни. Насърчавайте детето да се храни самостоятелно. Скъпите играчки невинаги са най-добри за развитието на детето, а в дома ви се крият десетки подходящи алтернативи – лъжици, кутии, хартийки, малки парчета плат. Давайте на детето предмети, които да слага един върху друг, да ги пъха в кутии или да ги изважда от тях. Покажете му как да направи различни неща с предметите – например да сложи лъжицата в тенджерата и да затвори капака. Давайте му хартия и поощрявайте опитите му да държи правилно молив и да драска, а понякога да пробва да рисува прости форми, като му показвате как се рисуват те (“Виж, това е кръгло и е топка, а това е триъгълник и е като покрив на къщичката”). Задавайте прости въпроси и му отговаряйте, когато то се опитва да говори. Посочвайте му картинките в книжките и му разказвайте за тях. Ако детето направи нещо, което не трябва, обяснете му спокойно какво се очаква от него. Критикувайте поведението (“Не е хубаво да разхвърляш играчките си навсякъде. Събери ги и ги прибери в кутията!”), а не личността на детето. (“Ти си лошо дете! Веднага си събери играчките!”). Показвайте, че сте разбрали емоциите на детето, и се опитайте да ги пренасочите от неприемливи действия към приемливи, например: “Разбирам, че си ядосан, но да си играеш със стъклена чаша не е безопасно, нека си направим кула от кубчета знам, че това ти харесва ”).
Още съвети за родители на www.roditel.unisef.bg
Снимка: pixabay