Министерството на образованието ще промени Наредба 10 за организацията на дейностите в училищното образование, за да могат украинските деца бежанци да постъпят на училище и без документ за завършен клас.
Проблемът засяга най-вече украинските деца с двойно гражданство – българско и украинско, които, за да постъпят в българско училище, трябва да представят документ за завършен клас от украинското учебно заведение. По разбираеми причини доста от тях нямат такъв, затова от МОН работят по нови текстове в наредбата, които да позволят приемане на децата без документ за завършен клас, когато те бягат от война или други екстремални обстоятелства.
За останалите украински деца-бежанци засега остават вече обявените от властите стъпки – родителите им да подадат заявление за временна закрила в полицейските подразделения или граничните пунктове, с което да получат личен номер на чужденец, с който вече имат право да постъпят в училище или градина – след подаване на съответното заявление за прием до РУО и уточняване на здравния им статут.
Правилата за прием на деца бежанци в наши училища (когато нямат документи за завършен клас) са уредени в Наредбата за условията и реда за приемане и обучение на лицата, търсещи или получили международна закрила. Тя обаче касае случаите, когато децата искат да се устроят дългосрочно у нас, докато укранските деца, които сега идват в страната ни, са със съвсем друг статут (временна закрила) и имат нужда от помощ за по-кратко време. По въпросната наредба например децата от 5 клас нагоре следва да валидират знанията си (да държат изпит или входно ниво по всички учебни предмети за предходния си клас). Това те могат да направят до края на учебната година, в която са постъпили, като не могат да минат в следващ клас, ако имат невалидирани знания по над 3 учебни предмета. Видимо, разпоредбите изглеждат неадекватни и ненужни за повечето украински деца, които се надяват, че скоро ще могат да се приберат по родните си места.
От МОН коментираха, че на този етап не могат да дадат детайли около валидирането на знанията. “Този въпрос евентуално може да възникне на по-късен етап, когато видим колко деца ще влязат в български училища и най-вече колко ще останат”, посочиха оттам. Не е ясно и дали ще мисли за по-облекчени програми за украинските ученици – например само с общите предмети.
Доста от украинските деца освен това продължават да учат дистанционно – въпреки войната – и за тях са нужни само лаптопи и компютри, свързани с интернет. По този повод от МОН посочиха, че ще прегледат потребностите на нашите училища и наличностите на МОН и ще се прецени дали можем да дадем за временно ползване устройства на украински деца, след като сме задоволили нуждите на българските училища.
Не на последно място директори поставят и въпроса с финансирането – българската държава ще осигури финансиране за допълнителното обучение по български език за украинските бежанци ( от 60 до 180 часа според възрастта), които постъпят на училище или градина, но не и цялостното им обучение в училище. “При 6 деца няма да има проблем, но ако изведнъж дойдат 60 деца в едно училище, нещата ще изглеждат по съвсем различен начин”, коментират директори. “За момента не стои въпросът за допълнително финансиране за цялостното обучение на украинските деца, тъй като няма наплив в едно и също училище”, казват от МОН.
Неясен засега остава и въпросът със здравния статут на украинските деца. Той би следвало да се уточнява, след като родителите им получат номер на чужденец, получавайки статут на международна или временна закрила – след това родителите би следвало да могат да отидат на лекар у нас, който да прегледа децата им, да установи имунизационния им статут и да им даде документ, че са здрави. От МЗ обаче засега не са отговорили на въпросите на “Сега” какви задължителни ваксини трябва да имат украинските деца, за да постъпят на градина или училище.
Източник: segabg.com
Снимка: pixabay.com