През 2022 година в България 1483 лица под 18 години са попаднали в токсикологиите заради остра интоксикация с психоактивни вещества. Според специалистите желанието на човек да се замае, да се откъсне от себе си поне за малко, се проявява още в най-ранна възраст – с люлките и въртележките. Но ако тогава това е просто невинна игра, то по-късно вече подрастващите плащат все по-висока цена за бягството от реалността.
Данни
Наркотични вещества са отвели в спешните отделения 253 деца под 18 години. Броят на приетите в болница лица до 15 години е 107. По-честата причина деца и непълнолетни да бъдат приемани в токсикологиите е алкохолът – там броят на децата до 15 години е 582. А на тези на възраст между 16 и 18 години – 494. Има и случаи, при които постъпилите в спешно отделение деца са употребили и двете – и алкохол, и наркотици. Но те са сравнително малко на общия фон – общо 114.
Какво ще дойде след снуса?
„В момента сред децата е популярен т.нар. снус, преди време беше райският газ, още преди това – наргилетата. Боя се, че всичко това е мода, която ражда единствено сензации по медиите, които обаче не водят до никакъв траен резултат“, казва д-р Иван Добринов, психиатър. „Ако в България имаше система за справяне с този проблем, тя щеше да улавя всякакви нови моди сред употребяващите психоактивни вещества, а не както сега да вървим след нещата и да правим спорадични кампании срещу това или онова, смята специалистът. На тяхно място идва нещо трето и срещу него пак правим кампания и после забравяме, за да дойде пак нещо ново. Само за миналата година новите синтетични дроги, засечени в Европа, са 920. Дори и всеки ден някой да допълва списъка на забранените субстанции, пак няма да смогне.”
„Голямото търсене на снус беше преди два-три месеца, вече преминава“, каза източник на ДВ от търговската мрежа и добавя: „Търсеха го и възрастни, и деца“. Според него в момента новата мода, която ще замести снуса, ще са електронните цигари с медицински канабис, които вече са налични. За тях все още обаче нищо не се чува по медиите. Нищо чудно, когато всички медии гръмнат, и те да са отишли в историята, както снусът в момента си отива.
Какво прави държавата?
Д-р Добринов добавя, че кампанията с наргилетата също е спорна. „В едно наргиле може да сложиш какво ли не – изсушен плод или пък марихуана, наргилето просто е инструмент. Преди време пък се говореше за вредата от енергийните напитки сред подрастващите. Пак имаше позиви за кампания, за регулация, за рестрикция на продажбите. Нищо такова не се случи, учениците се редят в голямото междучасие за енергийни напитки и ако до края на учебния ден потропват нервно с крака под чиновете и им се иска да скочат и да избягат, това си е единствено техен проблем. Нито енергийните напитки, нито шведското изобретение снус, което доставя на организма никотин, реално подлежат на някаква регулация в продажбите. А шумът, който се вдига заради тях, на практика замита под килима сериозните проблеми, които имаме в тази област – липсата на всякакви системни мерки за противостоене на употребата на наркотици сред подрастващите.“
Спазват ли възрастните правилата?
„Забранена е продажбата на цигари и тютюневи изделия на лица под 18 години“ – това гласи надписът на табелка на вратата на един магазин. Ако всички търговски работници навсякъде в мрежата спазваха ограничението и за продажба на алкохол на непълнолетни, статистиката вероятно нямаше да сочи 582 алкохолно интоксикирани деца до 15 години, с други думи – пияни до смърт. Един от големите проблеми в това отношение в България е именно неспазването на ограниченията върху продажбата на алкохол и цигари на непълнолетни. А мерките не се спазват, защото очевидно и санкциите са спорадични.
Истинският проблем остава
По-страшното е обаче, че хероинът, амфетамините, метамфетамините, синтетичните канабиноиди са си тук и явно скоро няма да си отидат. А точно те убиват, подлудяват, осакатяват деца не от днес, а поне от 30 години. И все така си говорим как няма нито сериозна превенция, нито система от мерки, в която да потърсят помощ и зависимите, и техните семейства. Няма достъпно лечение, дори никакво, за лица под 18 години, няма последваща подкрепа.
Данни на Национален център по обществено здраве и анализи
Източник: dw.com
Снимка: unsplash.com