По проект, финансиран от Норвежкия финансов механизъм, ще бъдат обучени над 300 защитници. В Стара Загора, Велико Търново и Варна вече работят пилотни пунктове за безплатни консултации.
„Неотдавна мъжът ми почина от коронавирус. Болестта го отнесе бързо -за 2-3 дни. Беше едва на 29 години. Останах вдовица с две деца -едното на 10, другото на годинка. Какво да правя, от кого да търся помощ?“ Младата жена, цялата облечена в черно, едва сдържа сълзите си. Дошла е на срещата с екипа от мобилни адвокати с крехката надежда, че все някой може да й помогне в този критичен за нея момент. Чувства се така, все едно е изживяла досега няколко живота – толкова трудности и беди са се стоварили върху нея за съвсем кратко време.
Друга майка – Красимира Мишева, със син на 27 г., идва в приемната със съвсем различен въпрос. Преди 2 г. момчето й претърпяло тежка катастрофа, за която нямало вина. Оттогава останало инвалид, не може да движи едната си ръка и единия крак. Не може и да работи. По случая се води съдебно дело, но Красимира не знае докъде е стигнало то и ще получи ли детето й някакво обезщетение.
Двете жени посетиха пункта за безплатни правни консултации в ромския квартал на Стара Загора „Лозенец“. Втория казус изслуша лично зам.-министърът на правосъдието Мария Павлова, която дойде за консултациите. Местни адвокати ще помогнат на обърканата жена не само да получи информация, но и да защити правата на сина си.
И в двата случая правните услуги и съвети за двете жени са безплатни. Те са в рамките на проекта „Подобряване на достъпа до правосъдие на лица, живеещи под прага на бедност, със специален фокус върху жени, деца и ромската общност“ на Националното бюро за правна помощ към Министерството на правосъдието. Той се финансира от Норвежкия финансов механизъм. До края на 2023 г. по него ще бъдат усвоени 750 000 евро.
В три града на страната -Стара Загора, Велико Търново и Варна, на практика от април вече работят пилотни пунктове за предоставяне на безплатни правни консултации. До момента са направени 433 такива, 304 от които от мобилни екипи, обобщи пред „24 часа“ ръководителят на проекта Диляна Гитева.
В Стара Загора засега са 6-има адвокати доброволци, идеята е да станат 20. Във Велико Търново те са петима. В цялата страна до края на проекта през 2023 г. ще бъдат обучени над 300 адвокати, които да работят с бедни хора и представители на ромската общност. Проектът разчита много и на ромските медиатори, които също са ангажирани с него.
Мобилните екипи посещават отдалечени райони на страната, където хората по-рядко достигат до правни услуги. Например в област Стара Загора такива срещи вече е имало в община Николаево, казва ромският медиатор Ганчо Илиев. Той обобщава молбите на желаещите да се срещнат с адвокат и организира срещите два пъти месечно на територията на квартала. „След разговорите, а най-често те са с хора от семейства в риск, имаме много последваща работа – попълване на документи, осигуряване при необходимост на социална зашита и т.н. , казва още той.
Разбира се, подобна помощ могат да търсят и нуждаещи се не само от тези три области, а от цялата страна. За целта те трябва да се обърнат към местната адвокатска колегия.
Безплатен телефон за услуги е разкрит и от Националното бюро за правна помощ, припомня неговият председател Наталия Илиева.
„Най-често хората ни търсят по въпроси, свързани с децата. Правим консултации за издръжка, родителски права, при разводи. Консултираме желаещите и за изпълнителни производства, плащане на кредити и битови сметки, по всякакви проблеми“, коментира още Диляна Гитева. Тя акцентира факта, че през последната година заради по-затворения начин на живот, наложен от коронавируса, са се увеличили сигналите на телефон 112 за домашно насилие. През последната година в Стара Загора те са били 1290, а във Варна -1700, във Велико Търново -769. „Насилието не е само физическо, то може да бъде вербално или икономическо. Не само жени и деца се оплакват от него, имаме сигнали и от мъже“, допълва Гитева.
„През последните две години минимум две жени на месец биват убивани чрез насилие, а когато бяхме поставени под карантина в рамките на два месеца, жертвите, убити от партньорите си, са 9.“ Така очерта тежестта на проблема с домашното насилие заместник-омбудсманът Елена Чернева. Тя присъства на откриването на пилотен център за безплатна правна помощ на хора, живеещи под прага на бедност, със специален фокус върху жени, деца и ромската общност във Велико Търново.
Фокус е поставен върху жертви на домашно насилие, деца в риск и представители на ромската общност, живеещи в отдалечени и изолирани селски райони. Целта е да научат правата си, а в по глобален план да се изготви механизъм между институциите за ефективна зашита на пострадалите. Но казусите могат да бъдат и от друго естество.
В крайна сметка в трите пилотни области по проекта ще бъдат изградени местни координационни механизми между правозащитните институции и гражданските организации, които предоставят услуги, в работата им с бедни и с уязвими групи от ромската общност. На практика това означава, че ако дете, жертва на домашно насилие, попадне например в Спешния център, медиците там не само трябва да му окажат медицинска помощ, но и да знаят къде да се обадят, за да се търси по-нататъшно решение на неговия проблем. „Ако тези механизми са успешни, те могат да се надградят и на национално равнище“, смята Диляна Гитева.
Източник: в. 24 часа
Снимка: pixabay.com