Зрелостниците, които ще продължат висшето си образование в университет, трябва сами да платят здравните си осигуровки за периода, в който не се обучават. За периода между завършване на средното и започване на висше образование, ако не са осигурени на друго основание, младежите трябва сами да плащат здравноосигурителните си вноски, става ясно от сайта на Националната агенция за приходите.
Над 70% от студентите, редовно обучение в първи курс, които са български граждани, имат пропуски в здравното осигуряване за един, два или три месеца. В най-масовия случай проблемът идва от това, че учениците завършват средното си образование в края на юни, а започват следването си през септември или октомври. Учениците са осигурени от държавния бюджет до завършване на средно образование – ако учат редовно и не по-късно от 22-годишна възраст. В периода от юли до септември завършилите вече не са ученици, а все още не са студенти и затова не се осигуряват за сметка на държавния бюджет. За този период бъдещите студенти, ако не са осигурени на друго основание, трябва да платят сами здравноосигурителните си вноски. Преди да започнат да внасят здравни осигуровки младежите трябва да подадат данни за възникване на задължение и за избрания осигурителен доход. Например завършилите училище на 30 юни трябва сами да се осигуряват от 1 юли. Според информацията на сайта на НАП до 25 август трябва първо да подадат декларация и след това да платят дължимите вноски. Техният размер е върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица. За 2022 г. минималната сума е 26,00 лв. на месец за периода от 1 януари до 31 март и 28,40 лв. на месец – за периода от 1 април до 31 декември. Плащането може да става с дебитна или кредитна карта – онлайн с електронна услуга или във всеки офис на НАП без такси, както и през платена услуга на ePay.bg; с банков превод; с пощенски запис – от всеки клон на „Български пощи“ в страната или на гише на обслужващата банка в офис на НАП.
Зад граница
Всички български студенти в чужбина, които са редовна форма на обучение, не са навършили 26 години и не упражняват дейност в друга държава-членка на Европейския съюз са осигурени за сметка на държавния бюджет. За целта те трябва да представят документи, с които да „изчистят“ задълженията си за здравноосигурителни вноски за периодите на обучение – удостоверение или служебна бележка от университета, в който са се обучавали, или диплома за завършено висше образование. Документите трябва да са преведени от лицензирана фирма и в тях изрично трябва да бъде посочен периодът на обучение.
Подробна информация за осигуряването на студентите може да откриете на https://nra.bg/wps/portal/nra/osiguryavane/zdravno-osiguryavane/studenti.
Източник: Национална агенция за приходите
Снимка: rgbstock.com